Mersin’de Kürt ailenin kapısına ırkçı yazılama!

Mersin’de Kürt ailenin kapısına ırkçı yazılama!

Kürt halkına yönelik ırkçı-şoven kışkırtmaların pratik yansımalarından biri de Mersin’de Kürt Alevi ailenin kapısına yazılan “Kürt Alevi ölüm” ırkçı yazısı oldu.

Mersin’in merkez Yenişehir ilçesinin Menteşe Mahallesi’nde Alevi bir ailenin evinin kapısına,  kimliği belirsiz kişi veya kişilerce “Kürt Alevi ölüm” ırkçı yazısı yazıldı. Ev sahibi ve apartman görevlisi olan Engin Arici, polisi arayarak, durumu bildirdi.

Arici’nin polisi araması üzerine mahalleye Mersin Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Bürosu ekipleri gönderildi. Polis, olay yerinde yaptığı incelemenin ardından evin çevresinde bulunan kameralara incelenmek üzere el koydu. 

Daha önce de benzer ırkçı saldırılar olmuş, polis hemen hepsinde saldırıyı şahsileştirme yoluna gitmişti. Ya “akli dengesi yerinde olmayan şahıs yaptı” denilmiş ya da “husumet nedeniyle” gibi bir gerekçe öne sürülmüştü. Bu sefer de farklı bir tutum sergilenmeyeceğini kestirmek zor değil. Bu yaklaşımın başka ırkçı saldırılara davetiye anlamına geldiğini belirtmeyeyse gerek yok.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar