Metal işçilerinin nabzı Mersin Çimsataş’ta atıyor

Metal işçilerinin nabzı Mersin Çimsataş’ta atıyor

Sabaha doğru açıklanan MESS satış sözleşmesine ilk fiili tepki Birleşik Metal’in örgütlü olduğu Mersin Çimsataş’tan geldi. İşçiler, sözleşmeyi kabul etmediklerini ve ek protokol yapılmasını talep ettiklerini belirterek, 16:00-00:00 vardiyasında iş bıraktı, diğer vardiyalar da katılarak direnişi büyüttü.

Birleşik Metal-İş sosyal medya hesabından sabaha doğru açıklanan satış sözleşmesini, örgütlü olduğu fabrikalarda anlattığını fotoğraflarla duyuruyor. Her fabrika için yapılan paylaşımı “memnuniyetle ya da coşkuyla karşılandı” ibaresiyle paylaşan sendika böyle yazarak metal işçilerinin satışa rıza gösterdiğini kanıtlamaya çalışırken, işçilerin asıl nabzıysa Mersin Çimsataş’ta atıyor.

Sefalet zammını kabul etmiyoruz, talep ettiğimiz iyileştirmeler yapılsın” diyen Çimsataş işçilerinin, 16:00-00:00 vardiyasında başlattığı iş durdurma eylemi, diğer vardiyadaki işçilerin katılımıyla sürüyor

Fabrikaya gelen Birleşik Metal İş Sendikası Anadolu Şube Başkanı Deniz Ilgan, işçilerle görüştü. İşçiler, imzalanan sözleşmeyi kabul etmediklerini ve talepleri kabul edilene kadar direneceklerini söylediler.

Evrensel’deki habere göre, Şube Başkanının “İşçinin birlikte aldığı kararın arkasındayız” demesi üzerine “Ne zaman arkasında durdunuz? Madem öyleydi sözleşmeyi niye imzaladınız? İşçinin isteği bu muydu?” diye tepki gösterdiler. Sendikanın işçinin taleplerine kulak vermesini istediler. 

3 vardiyada da yapılan toplantı sonucu sözleşmeye ek protokol yapılması talebinde ortaklaşıldı.

Ek protokol talebi

Birleşik Metal İş Anadolu Şube Başkanı Çimsataş’ın 3 işyeri temsilcisi ve işçilerin arasından seçtiği 2 işçi temsilcisi ile birlikte patronla işçilerin talepleri görüşüldü. İşçiler 7 talep üzerinden ek protokol yapılmasını istedi. Talepler şöyle:

*Sözleşmede birinci 6 ay için kabul edilen yüzde  27’ye artı olarak yüzde 35 daha zam verilmesi, ikinci altı ay için enflasyon oranında zam yapılması,

*Mesai ücretlerinin hafta içi yüzde 100, hafta sonu yüzde 300 olarak belirlenmesi,

*İşçinin kendisini kapsayan özel sağlık sigortasının aileyi de kapsaması,

*Sosyal haklara net olarak yüzde 100 zam yapılması,

*Kıdem farkı,

*Ara dinlenme ve çay molası verilmesi,

*Uzun süredir eksik yatırılan banka promosyonlarının tam olarak verilmesi

Ağır çalışma koşullarına tepki

İşçiler sanayide çalışan işçinin bile kendilerinden daha fazla banka promosyonu aldıklarını, dolayısıyla hakları olan banka promosyonunun gerçek miktarını kendilerine verilmediğini de belirtiyorlar. 

Bu koşullarda imzalan sözleşme ile alınan zammın yetersiz kaldığını söyleyen işçiler, “İçeride baskı altında çalışıyoruz, her şey yasak” diyerek uygulamalara tepki gösterdi. Cenazeleri olduğunda izin bile alamadıklarını, tuvalete gitme haklarının kısıtlandığını, çalıştıkları bölümlerde çatının aktığını, bu nedenle de insanca koşullarda çalışmak istediklerini dile getiriyorlar. 

Sendika temsilciliğinden gelen mesajla tüm vardiyalar fabrikaya çağırılırken, mesajda “Arkadaşlar fabrika olarak haklarımızı almak için direnişe geçtik, gelmek isteyen arkadaşlar imalat bölümüne gelsin” mesajı çekildi. 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar