Metal’de grevden önce sembolik eylemler devam ediyor

Metal’de grevden önce sembolik eylemler devam ediyor

MESS Grup Sözleşmelerinde anlaşma sağlanamayınca 14 Ocak’ta greve gideceğini açıklayan Birleşik Metal-İş, bugün Bilecik, Kocaeli ve Eskişehir’de örgütlü olduğu fabrikalarda 1 saatlik iş bırakma eylemleri yaptı. Sanki yüzde 50 oranında ücret artışı teklif ediliyormuş gibi bir algı yaratmaya çalışan Türk Metal ise dün itibariyle MESS’le yeniden masaya oturdu.

MESS’in yüzde 12’yle başlayıp, daha sonra 17 ve 21’e yükselterek dayattığı sefalet sözleşmesine karşı Birleşik Metal’in Kocaeli, Bilecik ve Eskişehir’de örgütlü olduğu fabrikalarda 1 saatlik iş bırakma eylemleri yapıldı.

Birleşik Metal-İş, 14 Ocak’ta greve gideceğini açıklamış, örgütlü olduğu fabrikalarda aynı anda greve gitmek yerine gruplara böldüğü fabrikalarda belirli aralıklarla grevi pratikleştireceğine ilişkin bir program duyurmuştu. Metal işçilerininse neden aynı anda şalterin inmediği yönünde soruları olduğu kamuoyuna da yansımıştı.

Türk Metal umudu MESS’e ve manipülasyona bağladı

Rakamları manipüle ederek MESS’le aynı telden konuşan ve sanki yüzde 50 oranında ücret artışı teklif ediliyormuş gibi bir algı yaratmaya çalışan Türk Metal ise dün itibariyle MESS’le yeniden masaya oturdu.

Türk Metal “patronu” Pevrul Kavlak sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada dün (10 Ocak 2022) saat 18:00’de başlayan görüşmenin gece 21:00’de sona erdiğini belirterek, “Toplantıda daha önce üzerinde anlaşma sağlanamayan parasal olmayan 44 madde ve yönetmelikler üzerinde mutabakat sağlanmıştır” dedi.

MESS’in masaya getirdiği karşı tekliflerinin tamamını geri çektiğini söyleyen Kavlak, “Buna karşılık bizim taslağımızdaki 8 maddelik teklifimiz hala masadadır. Görüşmelere yarın saat 19.30’dan itibaren parasal maddeler üzerinden devam edilecektir” diye kaydetti.

İşçilerdeki homurtuları duymuş olacak ki, “Sizlerden sendikamızdan gelmeyen hiçbir habere itibar etmemenizi rica ediyoruz” demeyi de ihmal etmedi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar