Militarizm tam gaz: Mahmur, Şengal, Kandil bombalandı

Militarizm tam gaz: Mahmur, Şengal, Kandil bombalandı

TSK’ya ait savaş uçakları Mahmur Mülteci Kampı’nı, Ezidilerin yaşadığı Şengal’i ve Kandil’i bombaladı, siviller yaralandı

İçerde-dışarda savaş politikalarıyla derinleşen krizi, birikmiş toplumsal patlama dinamiklerini kontrol altına tutmaya; bu arada çılgın yayılmacı politikalarına Libya’yı ekleyip, Suriye’de de işgal ettiği bölgelerde TL’yi resmi para ilan ederek birkaç adım daha ileri giden mevcut burjuva iktidar bloku (ya da ittifakı) militarizmin temel politika araçlarından biri olduğunun altını çizercesine savaş uçaklarıyla eşzamanlı olarak Mahmur Kampı, Şengal ve Kandil’i bombaladı.

MA’nın haberine göre geçen hafta onlarca savaş uçağının getirildiği Diyarbakır’dan havalanan jetler, Mahmur Mülteci Kampı, Êzidîlerin yaşadığı Şengal ve Kandil’i vurdu. Eş zamanlı saat 00.00’da düzenlenen saldırı sonucu yaralananların olduğu bildirildi.

Mahmur 40 dakika sürdü

Mahmur’dan edinilen bilgilere göre, saldırı 40 dakika sürdü, bombardımandan sonrası keşif uçaklarının hareketliliği saatlerce devam etti. Karaçok Dağı ve Miştenur bölgesi de bombalandı. Kamp sakinleri konvoy halinde bombalanan alanlara gitmeye çalışırken, konvoyun güzergahı da vuruldu. Mahmur’daki saldırıda can kaybı yaşanmadı, hayvanların otlandığı arazide yangın çıktı. Bombardımanın sesi, Rojava’nın Dêrik kentinden de duyuldu.

Şengal’de siviller yaralandı

Şengal’e yönelik düzenlenen hava saldırısında ise siviller yaralandı. Stêrk TV’ye konuşan gazeteci İbrahim Êzidî, Serdeşt bölgesine yönelik düzenlenen saldırıda sivillerin yaralandığını belirtti. Daha önce hastanenin bombalandığı Serdeşt’te, 2014’te DAİŞ’in düzenlediği saldırı ardından evlerinden olan halkın barındığı bir kamp da bulunuyor.

Kandil bombalandı 

Mahmur ve Şengal’in yanı sıra eş zamanlı olarak Kandil de bombalandı. Edinilen bilgilere göre, savaş uçakları Çiyayê Direbî, Kozînê, Balayan, Çiyayê Nasir’i hedef aldı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar