Miraç’ı katleden polis görevine devam ediyor

Miraç’ı katleden polis görevine devam ediyor

İdil’de evinin sokağında bisiklet sürerken hızlı gelen zırhlı aracın çarpması sonucu hayatını kaybeden 7 yaşındaki Miraç Miroğlu’nun katili de görevine devam ediyor, tıpkı diğer zırhlı araç katliamlarında olduğu gibi. Bu cezasızlık politikası ve araçların güvenlik bahanesiyle halkın yaşam alanlarında terör estirircesine dolaşması sonucu yaşanan ölümlereyse halen “ölümlü kaza” deniliyor.

Mezopotamya Ajansı’ndan Müjdat Can’ın haberine göre, bölge kentlerinde zırhlı araçların aşırı sürat ve dikkatsiz kullanılmasından kaynaklı 2008’den bu yana 40 kişi yaşamını yitirdi, 52 kişi yaralandı. Bu istatistiklerin başında da Şırnak ve ilçeleri geliyor. 2008’den bu yana Şırnak’ta zırhlı araç çarpması sonucu 10 kişi katledildi, 13 kişi yaralandı. Silopi’de evlerinde uyurken zırhlı aracın çarpması sonucu yaşamını yitiren Muhammed ve Furkan Yıldırım kardeşler başta olmak üzere Diren Basan (10), Sinan Saltıkalp (17), Bünyamin Bayram (6), Hakan Sarak (5), Okan İnce, Bahadır Beyazlıoğlu, Ali Ölmez (15) ile adı öğrenilemeyen bir kişi, zırhlı araç çarpması sonucu yaşamını yitirdi. Son olarak 3 Eylül’de Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Turgut Özal Mahallesi’nde zırhlı aracın çarptığı 7 yaşındaki Miraç Miroğlu yaşamını yitirdi. 
 
Şırnak başta olmak üzere bölge kentlerinde failin asker ve polis olduğu ölümlü olaylarda uygulanan “cezasızlık politikasını”, Muhammet ve Furkan Yıldırım kardeşlerin de avukatlığını yapan Şırnak Barosu Başkanı Rojhat Dilsiz değerlendirdi.
 

Bölgede zırhlı araçların sebebiyet verdiği ölüm olaylarının son dönemde artarak devam ettiğini ifade eden Dilsiz, konuya ilişkin yetkililerle yaptıkları görüşmelerde zırhlı araçların kentlerin içinde yer almasına dair “güvenlik” ve “güvenliği sağlamak” gerekçesinin sunulduğunu belirtti. Özellikle zırhlı araçların sebep olduğu ölüm ve yaralanmaların önüne geçmenin devletin görevi olduğunu belirten Dilsiz, “Çocukların yaşam alanlarında zırhlı araçların hızlı bir şekilde geçmesi ve bu şekilde ölüm ile yaralanmalara sebebiyet vermeleri gerçekten bölgemiz açısından ciddi sorun teşkil etmektedir” dedi. 
 
Failin polis ya da asker olduğu dosyalarda soruşturmanın sağlıklı yürütülmediğini ve yargılama sürecinde hak edilen cezanın verilmediğini söyleyen Dilsiz, bu durumun da başka olaylara davetiye çıkardığını kaydetti. 

Görüntü kayıtları var 

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) 2019 yılında hazırladığı raporda, son 10 yıl içerisinde zırhlı araçtan kaynaklı 36 kişinin yaşamını yitirdiğini, 85 kişinin yaralandığını aktaran Dilsiz, “Bu 2008-2018 yılları arasındaki istatistiklerdir. Son 3 yılda da onlarca kişi ya vefat etmiş ya da yaralanmıştır. Dolayısıyla bunu bölgede salt işlenen bir kaza olarak nitelendirmek gerçekten çok iyimser bir değerlendirme olacaktır. Özellikle zırhlı araçların güvenlik gerekçesiyle çocukların yaşam alanlarında, sokaklarda, caddelerde hızlı bir şekilde hareket etiğine dair elimizde onlarca görüntü kaydı da var. Kimi görüntülerde toplumsal olaylarda çocukların üzerine sürdüğüne dair görüntüler de mevcut. Bunun önüne geçmek, benzer olayların yaşanmaması için bir anlamda harekete geçmek gerekiyor” diye konuştu. 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar