MİTSUBA’da fabrikaya kapanma eylemi 2. gününde

MİTSUBA’da fabrikaya kapanma eylemi 2. gününde

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Japon sermayeli MİTSUBA fabrikasında başlayan direniş 2. gününde devam ediyor.

Birleşik Metal-İş’te örgütlendikleri için mobbinge maruz kalan, ilk elde dört dün de beş işçinin kıyıma uğramasıyla sendikadan vazgeçmeye zorlanan Japon sermayeli MİTSUBA fabrikasında dün başlayan fabrikaya kapanma eylemi 2. gününde devam ediyor. İki ayrı vardiyadan 100’den fazla işçinin katıldığı eylemde işçilerin sosyal medyaya yansıyan videoları büyük bir destek ve ilgiyle karşılanıyor. Son olarak sabah saatlerinde “Sadaka değil toplu sözleşme!”, “Yıldılar sanmayın, yılmayacağız!” paylaşan işçiler destek ve dayanışmanın büyümesini bekliyor.

Gece saatlerinde polisin işçilere müdahale hazırlığı yaptığı, Çayırova Kaymakamı’nın da fabrikaya geldiği öğrenildi. Sendika yetkilileri de açıklamalarında fabrikada patronu temsil edecek resmi bir yetkilinin bulunmadığını, varolan müdürün böyle bir yetkisinin olmadığını belirttiler. İşçilere müdahalenin sosyal sonuçlarının ağır olacağı uyarısında bulunan sendika yetkilileri, duruğu değerlendireceklerini kaydettiler.

Bu arada gece boyu yapılan görüşmeler sonrasında Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’un bugün saat 11.00’de sendika yönetimini görüşmeye davet ettiği, tarafları bir araya getirmeye alıştığı öğrenildi.

İşçiler, sendika haklarının tanınması ve atılan işçilerin geri alınması taleplerinden vazgeçmeyeceklerini yineliyor.

Birleşik Metal-İş de sosyal medyada yaptığı açıklamada patronun yetki tespitine yetkisiz mahkemede itiraz ettiği, Mart ayında başlayan sürecin 8/9 ay geçmesine rağmen davanın görüleceği mahkemenin belli olmadığın, üstelik ekonomik daralma gerekçesiyle dört işçinin işten atıldığını hatırlatarak, “İşçilere baskılar, zorlamalar ve tutanak tutup cezalandırma vb. devam etti. Şu ana kadar 9 üyemiz daha işten atıldı” özetledi direnişin arka planını.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar