MİTSUBA’da işçiler fabrikaya kapandı!

MİTSUBA’da işçiler fabrikaya kapandı!

Gebze OSB’de faaliyet gösteren MİTSUBA’da sendika düşmanlığı işçi kıyımlarıyla devam edince işçiler fabrikaya kapanarak, direniş başlattı

Birleşik Metal-İş’te örgütlenen MİTSUBA Otomotiv işçilerine yönelik kıyım saldırısı bugün de beş işçinin çıkışının verilmesiyle direnişin çapını da büyüttü. Şu ana kadar toplam dokuz işçinin çıkışının verildiği fabrikada işçiler fabrikayı terk etmeme eylemi başlattı. Birleşik Metal-İş, sendikal yetkinin tanınması ve atılan işçilerin işe iade edilmesi gerçekleşinceye kadar eylemlerini sürdürmekte kararlı olduklarını belirtti.

Gebze OSB’de faaliyet gösteren Japon sermayeli Mitsuba Otomotiv’de Birleşik Metal-İş Gebze 2 No’lu Şube, örgütlenmiş çoğunluğu sağlayarak Mart ayında yetki belgesi almıştı. Fakat patron bu yetkiyi tanımamış, tanımadığı gibi işçilere baskı uygulamaya başlayarak şimdiye kadar da dokuz işçinin işine son vermişti. Atılan ilk beş işçi fabrika önünde direnirken içerdeki işçiler de kapıda direnen arkadaşlarıyla sürekli temas halinde olmuştu. Bugün beş işçi daha atılınca işçiler hep birlikte fabrikaya kapanma eylemi başlattı.

Birleşik Metal-İş Sendikası direnişi Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla duyurdu:

-İş, sendikal yetki, işçi kıyımı,

Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar