Motokuryeler bugün de Beşiktaş’ta eylemdeydi

Motokuryeler bugün de Beşiktaş’ta eylemdeydi

‘Efsane Cuma’ (Black Friday) indirimleri öncesi dün akşam İstanbul Bağcılar’da kontak kapatarak eylem yapan Trendyol motokuryeleri, bugün de Beşiktaş’ta ücretlerinde yaşanan düşüş ve hız baskısı nedeniyle meydana gelen kazalara dikkat çekti

Dün akşam yaklaşık yüz Trendyol kuryesi kontak kapatarak İstanbul Bağcılar Çiftlik Happy Center önünde toplanarak eylem yapmıştı. Bugün de İstanbul Beşiktaş’ta Trendyol için çalışan 200 kadar motokurye, ücretlerinde yaşanan düşüş ve hız baskısı nedeniyle meydana gelen kazalara dikkat çekmek için eylem yaptı.

Dün akşam Bağcılar’da kontak kapatan 100 kadar Trendyol motokuryesi, buradan Burger King önündeki arkadaşlarının yanına giderek, eyleme katılmalarını istemişlerdi. Daha sonra Bakırköy Özgürlük Meydanı’na geçmiş, polisle yapılan görüşmeler sonrasında Bağcılar Meydanı’na gelmişlerdi.

İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız!” sloganıyla tepkilerini dile getiren motokuryeler, bugün de Beşiktaş’ta eylem yaptı.

İşsizliği fırsat bilip ücretlerimizde düşüşe gidiyorlar” diyen 200 kadar Trendyol motokuryesi ücretlerinde yaşanan düşüş ve hız baskısı nedeniyle meydana gelen kazalara dikkat çekmek için eylem yaptı.

Motorlarıyla konvoy oluşturan kuryeler, şirketin Başiktaş’taki binası önüne geldi. İşçiler ‘bonus’ adı verilen sistemle ücretlerinde yapılmak istenen düşüşe tepki gösterdi ve yaşadıkları koşulları “Biz esnaf olarak çalışıyoruz. Kendi şirketimizi açıp, vergiye kaydolup, kendi vergi levhamız üzerinden kendi motorumuzla çalışıyoruz. Aslında bütün işi yapan biziz. Ancak şirket verilen sözleri yerine getirmedi. Saatlik kazancımızın 30-35 lira kadar üzerine çıkarılacağını söylemişlerdi bize. Motor, yakıt, devlete ödenen KDV bize ait. Onlar bize haftalık faturalarımızı kesip ödeme yapıyorlar. Ben işe girdiğim zamanda saatlik sistem kalkmıştı. Saatlik 27 lira ücret veriliyordu, bir anda bütün sistemi paket başına çevirdiler. Şirket paket başı 5 lira 90 kuruş vereceğini söyledi. Haricinde gidilen kilometre başında 1 lira 18 kuruş verileceği söylendi. Ancak biz bu kilometre ödemelerini de tam alamıyoruz zaten. Çünkü mesafe internet üzerinden kuş uçuşu hesaplanıyor. 5 kilometre gidiyorsak 3 buçuk kilometre hesapladı sistem. Şirket bize bugüne kadar böyle bir sıkıntı yaşattı. Şimdi ücretlerimizi düşürüyor.” sözleriyle özetledi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar