Nakliyat-İş’ten Pegasus’taki saldırganlığa ilişkin açıklama

Nakliyat-İş’ten Pegasus’taki saldırganlığa ilişkin açıklama

Nakliyat-İş, aralarında üyelerinin de bulunduğu 40 işçinin tazminat hakları ve içerde kalan özel eşyalarını talep etmek için önceki gün Sendika Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’yla birlikte şirketin genel merkezine giden işçilerin polis zoruyla dışarı çıkarılmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı

Nakliyat-İş Sendikası’nın örgütlenerek önemli sayıda üye kaydettiği Pegasus’ta başlayan işçi kıyımına yönelik tepkiler devam ediyor. Şirket, sendikal örgütlenmeyle birlikte 400 işçiyi ücretsiz izne göndermiş, 40’a yakınını da “performans düşüklüğü” gerekçesiyle 4857 sayılı yasanın 18. Maddesini gerekçe göstererek işten atmıştı. İşten atılan işçilerin çıkışlarının verildiği 18. Maddeye göre tazminat haklarını ödemek zorunda olan şirket, bu hakkı gasbetmeye çalışmış, çıkışı verilen işçilerin özel eşyalarını almaları için binaya girmelerini engellemişti.

İşten atılıp, tazminat hakları gasbedilmeye çalışılan ve özel eşyalarını almalarına izin verilmeyen işçiler önceki gün Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ve Genel Sekreter Erdal Kopal’la birlikte şirket genel merkezine giderek yönetimle görüşme talep etmişti. İşçilerin tazminatlarının ödenmesi ve özel eşyalarını almalarına izin verilmesi talepleriyle görüşmek isteyen işten atılan işçiler ve sendika yöneticileri, şirket yönetiminin çağırdığı polisin zoruyla dışarıya çıkarılmıştı.

Nakliyat-İş, gelişmeye ilişkin yaptığı açıklamada bu tutumu protesto ederek, şu bilgileri verdi:

Pegasus Hava yollarında değişik kıdemde ve farklı pozisyonlarda çalışan, aralarında istifa baskısı altında çalışan yabancı uyruklu Kaptan Pilotlar ile çoğunluğu üyemiz olan 40’a yakın çalışanı “performans düşüklüğü gerekçesi ile 4857 sayılı yasanın 18. Maddesi gerekçe gösterilerek işten atmıştır.

12 Temmuz 2021 günü İşverenin bu haksız ve hukuksuz, keyfi işten çıkartmalarına protesto etmek ve işten çıkartılan üyelerimizin yasal olarak ödenmesi gereken tazminatları ve özel eşyalarını almak için Pegasus Genel Müdürlüğü önünde bir araya geldik. Genel Başkanımız Ali Rıza Küçükosmanoğlu ve Genel Sekreterimiz Erdal Kopal öncülüğünde yetkililerle görüşme talep edildi ancak hiçbir yetkili olmadığı belirtildi.

2 Temmuz itibariyle işten çıkartılan çalışanlar 4857 Sayılı Kanun’un 18 Maddesine göre çıkartıldıkları için Kıdem ve İhbar Tazminatı hakları olduğunu belirten Genel Başkanımız Ali Rıza Küçükosmanoğlu; bugün burada olmamamızın amacı işten çıkartılan üyelerimizin tazminat haklarını almak özel eşyalarını almak ve Pegasus İşverenine yasal sorumluluklarını hatırlatmak olduğunu ve tazminatlar ödenmeden buradan ayrılmayacaklarını belirtti.

Pegasus işverenini yasal sorumluluğunu yerine getirmek yerine Pendik Emniyet Müdürü başta olmak üzere polis ekiplerini çağırarak Sendika Yöneticilerimizi ve işten çıkartılan üyelerimizi zorla Pegasus Genel Müdürlüğü binasında çıkarmak istemiştir. Sendikamız yöneticileri ve üyelerimiz duruma tepki göstermiş, direnmişlerdir. Müdahale ile zor kullanarak yöneticilerimiz, üyelerimiz dışarıya çıkartılmıştır.

Sendika yöneticilerimiz ve üyelerimiz Genel Müdürlük binası dışında da alkış ve sloganlarla bu müdahaleyi protesto etmeye devam etmiştir. Genel Müdürlük önü direniş alanına dönüşmüştür.

Pegasus işverenliği tarafından yapılan bu haksız hukuksuz uygulamayı bir kez daha protesto ediyoruz. Pegasus İşverenini, anayasal haklarını kullanarak sendikaya üye oldukları için işten atılan üyelerimizin haklarını vermeye ve sendikalı olma haklarına saygılı olmaya çağırıyoruz.

Sendika yöneticilerimiz ve üyelerimizin protesto eylemine devam etmesi sonucu Pegasus İşverenliği İşten atılan üyelerimizin özel eşyalarını vermeyi kabul etmiştir. Tazminatların ödenmesi ile ilgili hukuki süreç sendikamız avukatları tarafından takip edilecektir.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar