“Normal ne ayol”

“Normal ne ayol”

Engelsiz Erişim Derneği’nin ev sahipliğinde, Lambda İstanbul ve Engelli Kadın Derneği’nin katılımlarıyla düzenlenen bu seminerde normallik ve “miş gibi yapmak” kavramları tartışıldı. Seminer, 3 Ocak’taydı.

Seminerde moderatörler Sevgi Mart Göçen, Ecmel Deniz’di. Konuşmacılar ise: EEEH Dergi adına Burak Sarı, Engelsiz Erişim Derneği Düşün Sorgula Komitesi adına Nurşen Korkmaz, Lambda İstanbul Derneği adına Öner Ceylan, Engelli Kadın Derneği adına Beyza Ünal.

Öne çıkan konular şöyleydi:  

“’Normal’, yaratılan, üretilen ve yeniden üretildiği sürece var olan bir şey.”

‘‘Normallik algısı, normal olmayanın ezilmesini, ayrımcılığa uğramasını meşrulaştırıyor ve bir hiyerarşi oluşmuş oluyor ve bu da normun ve normalin iktidarını mümkün kılıyor.”

“Normal zamana, topluma ve coğrafyaya vs. değişen bir şey ama değişmeyen şey normalin iktidarı ve norm dışı kalanların ezilmesi.”

“Normalin devamlılığı bundan fayda sağlayanlar sayesinde oluyor.”

“Tekerlekli sandalye kullanan biri olarak ‘miş’ gibi bir durumum yok. Yazıştığım, online olduğum vs. ortamlarda mış gibi yaptığım oldu.”

“Birine kendimi anlatırken beni sakat biri olarak mı dinleyecekler… gereksiz yukarıda veya aşağıda mı tutacaklar… sakatlığıma ‘rağmen’ başarılarıma yapılan vurgular… bunlar beni rahatsız ediyor.”


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar