Ölü Doğanlar

Ölü Doğanlar

Politik argümanların, olayların, varoşların romanlaştırılmış gerçek öyküsüdür okuyacağınız. Bir mahalle nasıl kirlenir ve yozlaşılır, bağrındaki ileri unsurların nasıl sindirildiğini ve koparıldığını akıcı bir dille işte bu kitapta okuyacaksınız.

Doruk Ateş

Başkentin suç krallığının göbeğine, insanların hakkında konuşmaya bile çekindiği Çinçin Bağları’na yolculuk yapmaya var mısınız? Cevabınız ‘evet’ ise “Ölü Doğanlar” sizin kitabınız.

Politik argümanların, olayların, varoşların romanlaştırılmış gerçek öyküsüdür “Ölü Doğanlar”. Bir mahalle nasıl kirlenir ve yozlaşır, bağrındaki ileri unsurlar nasıl sindirilir, koparılır… akıcı bir dille işte bu kitapta okuyacaksınız.

Polisiye birçok okurun ilgisini çekmez, edebi bulunmaz lakin “Ölü Doğanlar”da tarih, felsefe-sosyoloji bilumum aforizma ile yüklü sürükleyici, heyecanlı satırlar okuyacaksınız. Hem gerilim hem dram dolu, zaman zaman küçük kahkahalarla güleceğiniz, zaman zaman da sizi kızdıracak, kısacası bir çok duyguyu size birlikte yaşatabilecek bir edebi eser.

Ayrıca baba figürünü -babasını yeni kaybetmiş birisi olarak-, kitaptaki Dersimli babayı okudukça gözümde kendi babam canlandı. Hoş artık her baba, çocuk lafı geçse, görsem hüznün bir nakış gibi işlendiği yüreğim kanıyor. Çocuklar, mezarlıklar, ölüm kalım mücadelesi… son sayfaya kadar merak ise cabası.

1970’lerde nasıldı, sonra ne oldu da bugünlere geldi… gözünüzde canlanıyor, kurgunun satır satır ilerleyişi sizi Ankara’ya götürüyor.

“Ölü Doğanlar” sindire sindire okunması gereken bir roman. Mezarlık ve nüfus müdürlükleri ile doğum evleri üzerinden kurulan bir kumpası baş rolünde Çinçin Mahallesi’nin olduğu sinema tadında okuyorsunuz. Kurgusuyla, diliyle, karakterleriyle, olayların birbiriyle olan bağlantılarıyla gerçekten güzel bir roman olmuş. Roman boyunca ev ev, sokak sokak gerilimi yaşayacak, o renksiz, sessiz, dilsiz gecekonduların içinde akıllara durgunluk veren yaşamlara tanıklık edeceksiniz.

“Tek hakları vardı! Ya doğmayacaklardı ya ölmeyeceklerdi…”

Polisiye-gerilim türündeki “Ölü Doğanlar” isimli kitabı tüm edebiyat severlere tavsiye ederim.

Sağlıcakla ve dostlukla kalın…

Gürbüz Deniz


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar