Ölümsüzleşmesinin 8. yılında Ethem yoldaşlaydık…

Ölümsüzleşmesinin 8. yılında Ethem yoldaşlaydık…

Ölümsüzleşmesinin 8. yılında Ethem yoldaşın Çorum’un Beylice köyündeki mezarı başındaydık… Anmaya, Demokratik Alevi Derneği Ankara Şubesi’nden bir heyet de katıldı

Haziran İsyanı’nda Ankara’da en önde dövüşürken katil polis Ahmet Şahbaz tarafından kafasına nişan alınarak vurulan Ethem yoldaşın hastanede günlerce yaşam mücadelesi verdikten sonra ölümsüzleşmesinin yıldönümünde mezarının bulunduğu Çorum Beylice Köyü’ne gittik. Demokratik Alevi Derneği’nin Ankara Şubesi’nden bir heyetle Sayfi Anneyi ziyaret ettikten sonra yoldaşımızın mezarı başında kısa bir anma gerçekleştirdik.

Saygı duruşuyla başlayan anmamızda Alınteri adına yapılan konuşmada, devrim ve sosyalizm mücadelesinde ölümsüzleşenlerimizin bayrağını tek kişi kalsak bile yere düşürmeyeceğimiz, onların bize bıraktıkları mirastan aldığımız güçle sonuna kadar dövüşeceğimizi vurguladık.

Pandemi koşulları nedeniyle anma için çağrıda bulunamadığımızı, fakat geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yoldaşımızın yanına gelmeyi devrimci bir görev bildiğimizi belirttiğimiz konuşmamızda, “Bu mücadelede ölümsüzleşen, önümüzde ışık olan, yol gösteren değerlerimizi hiçbir zaman unutmayacağız. Onlar bize mücadelemizde yol göstermeye devam ediyorlar. İçinde bulunduğumuz koşullarda tüm kesimlere yapılan saldırılara karşı onlardan aldığımız bilinç, inanç ve kararlılıkla mücadele edeceğiz! Hem devrimcilere hem işçi ve emekçilere hem de ezilen halk ve inançlara yönelik saldırılara karşı bu dönemde bize düşen görev birleşerek mücadele etmektir. Topyekun saldırılara karşı topyekun mücadele bizim görevimizdir. Önümüzdeki dönemde bizi daha çetin günler bekliyor. Bir araya gelerek, birlikte mücadele için elimizden geleni yapacağız. Biz bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz, onların bayraklarını yere düşürmeyeceğiz, bu mücadele başarıya ulaşana kadar devam edecektir” dedik.

Daha sonra söz alan Demokratik Alevi Dernekleri temsilcisi, Nazım Hikmet’i, Ahmet Arif’i anarak “Haziran’da ölmek zor” diye başladığı konuşmasında, “Buna bir de Gezi direnişi eklendi. Gezi’nin kahramanlarından biri de Ethem’dir. Gezi sadece bir doğa-çevre ekoloji mücadelesi değildir. Gezi aynı zamanda barış, demokrasi ve özgürlük direnişi demektir. Ethem de bu direnişin kahramanlarından biridir” diye belirtti.

Anmanın ardından Ethem yoldaşın ölümsüzleşmesini dik duruşuyla karşılamaya devam eden Sayfi Anne’yle eve geçerek sohbete devam ettik.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar