On’ların bayrağı Birleşik Mücadele Güçleri’nin ellerinde

On’ların bayrağı Birleşik Mücadele Güçleri’nin ellerinde

Birleşik Mücadele Güçleri, 30 Mart 1972’de Kızıldere’de katledilen on devrimciyi, siper yoldaşlığının bu aşılmaz örneğini, cüretin, kararlılığın ve devrim sevdasının sembolünü andı.

Bugün, 30 Mart 1972’de Tokat’ın Kızıldere köyünde Mahir Çayan ve dokuz arkadaşının katledilişlerinin 49. yıldönümü.

Kızıldere devrimci mücadelenin en önemli kesitlerinden biridir. Kızıldere devrime adanmışlığın, kararlılığın, fedakârlığın, siper yoldaşlığının, birlikte mücadelenin adıdır.

Hapishaneden firar ederek Türkiye devriminin genç önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idamını engellemek için ölüme meydan okuyan Mahir”lerin birleşik mücadeleyi kanla mayaladığı gündür.

On’ların teslim ol çağrılarına cevabı “Biz buraya dönmeye değil, ölmeye geldik”! olmuştu. On devrimci, kahramanca savaşarak ölümsüzleşti ve siper yoldaşlığının manifestosunu yazdılar o gün.

Kızıldere aynı zamanda faşist devletin devrimi engelleyebilmek için ne denli gözü dönmüş katliamlar yapabileceğinin de bir örneğidir.

Mahir Çayan, Sinan Kazım Özüdoğru, Hüdai Arıkan, Cihan Alptekin, Nihat Yılmaz, Ertan Saruhan, Ahmet Atasoy, Sabahattin Kurt, Ömer Ayna ve Saffet Alp’in Kızıldere’de bizlere, devrimcilere bıraktığı miras devrim için öne atılmak, kararlılık ve birleşik mücadele ruhudur.

On’ların kuşağı tarafından açılan bu yol, yalnızca kahramanlıkla değil asıl olarak yarattığı ve bugünümüze armağan ettiği devrimci kopuşla anılmalıdır. Bu kopuş sadece teorik bir çıkış değil, aynı zamanda devrimci pratikle de ortaya konan iktidar hedefli bir mücadelede anlamını bulur.

Bugün dünyanın hemen her yerinde ayaklanma düzeyine varmış eylemler sürüyor, bizler her gün faşizmin saldırılarıyla yüz yüze kalıyor, iktidarın çizdiği sınırları zorlayan her eylemde işçiler, kadınlar, gençler olarak devlet zoruyla uslandırılmaya çalışılıyoruz.

Faşist iktidarın her saldırganlığı, ömrünü tamamlamışlığını ve tarihin çöplüğüne gönderilmesi gerektiğini yeniden gözler önüne seriyor.

Bizler, Birleşik Mücadele Güçleri olarak bu sistemin tarihin çöplüğüne gönderilmesi gerektiği bilinciyle tıpkı On’lar gibi ileri atılmanın, cüretin, kararlılığın ve birleşik mücadelenin en ileri örneklerini yaratacak ve hedefledikleri devrimi gerçekleştireceğiz!

On’ların yarattığı siper yoldaşlığının bu aşılmaz örneği, artık Birleşik Mücadele Güçleri’nin elinde dalgalanacak bir bayraktır.

Birleşik Mücadele Güçleri


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar