Ordu ve Mezitli’de doğanın ve tarımsal arazilerin yağmalanmasına halk tepkisi!

Ordu ve Mezitli’de doğanın ve tarımsal arazilerin yağmalanmasına halk tepkisi!

Ordu’da halk HES şirketinin dereye inmesini engelledi. Mersin Mezitli’deyse 360 dönümlük narenciye bahçelerinin sanayi sitesi yapılmak üzere yağmalanmasına tepki göstererek AKP binasına yürüdü

Derelerine, tarımsal arazilerine, havalarına, ormanlarına kısacası yaşamlarına sahip çıkan köylülerin maden yağmacılarına, HES’lere, santrallere yönelik direnişleri devam ediyor. Bugün Ordu’da halk HES şirketinin dereye inmesini engelledi. Mersin Mezitli’deyse 360 dönümlük narenciye bahçelerinin 7 Ocak’ta yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle acil kamulaştırılması ve yerine sanayi sitesi kurulması kararına tepki gösteren halk, basın açıklaması yaptıktan sonra AKP binasına yürüyüş düzenledi. Ordu’da karşılarına jandarma çıkarıldı, Mezitli’deyse muhatap bulamadılar!

Ordu’da HES şirketinin dereye inmesine izin verilmedi

Ordu Korgan Çiftlik ve Çamlı Mahalle halkı HES şirketinin dereye inmesini engelledi. Daha önce şirketin dereye girişini engelleyen halk hukuksal süreç başlatmıştı.

Bölgeden getirilen polis ve jandarma ile yolların kesilmesine rağmen halk, bahçelerden inerek çalışmayı engelledi.

Yapılan görüşmeler sonrasında araçlar dere yatağından uzaklaştırıldı.

Mezitli’de 360 dönümlük narenciye bahçelerinin yağmalanmasına tepki!

Mersin’in Mezitli ilçesine bağlı Davultepe Mahallesi’nde kurulacak olan Küçük Sanayi Sitesi’nin, 360 dönümlük narenciye bahçelerinin bulunduğu alana kurulmak istenmesi tepkilere neden oldu. Sanayi sitesi yapılmak istenen alanla ilgili 7 Ocak’ta yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile acil kamulaştırılması kararı alındı. 

MA’daki habere göre Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırılma kararı verilen alandaki bahçe sahipleri ise karara tepki gösterdi. Davultepe Mahallesi’nde bir araya gelen bahçe sahipleri, “Köylü milletin efendisidir sözü nerede kaldı!”, “Bizde insanız biraz vicdan!” ve “Rant olunca vatandaş unutuldu!” yazılı pankartlar ve “Buraya sanayi istemiyoruz!” sloganlarıyla AKP Mezitli ilçe binasına yürüdü. 
 
‘Ranta izin vermeyeceğiz’
 
Belirtilen arazide 60 bin civarında narenciye ağacının olduğunu belirten yurttaşlar, söz konusu bölgede rant amacıyla değişiklik yapıldığını söyledi. Denize bin 200 metre, anayola 800 metre mesafede olan yerin sanayi sitesi olarak yapılandırılmasıyla çiftçilerin hedef alındığını dile getiren yurttaşlar, yetkililere şöyle seslendi: “1950’de beri burada tarım yapıyoruz. 20 yıllık binlerce ağaç var. Bu alanın ranta kurban edilmesine izin vermeyeceğiz. Alınan bu karardan bir an önce vazgeçilmesi gerekiyor.” 
 
AKP binasına yürüdüler
 
Yapılan açıklamanın ardından bahçe sahipleri AKP Mezitli İlçe binasına yürüdü. Pankartlarıyla ilçe binasına giren bahçe sahipleriyle konuşan AKP yetkilisi, konu hakkında herhangi bir bilgisinin olmadığını ileri sürdü. Yapılan görüşmenin ardından bahçe sahipleri AKP binasından ayrıldı. 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar