Örgütlenen, direnen, iradesine sahip çıkan Xiaomi Salcomp işçilerine kitlesel kıyım!

Örgütlenen, direnen, iradesine sahip çıkan Xiaomi Salcomp işçilerine kitlesel kıyım!

Xiaomi Salcomp’un İstanbul Avcılar’daki fabrikasında sendikal haklarını isteyen ve eylemlere katılan 170 işçi, “Kod 49” gerekçesiyle işten çıkarıldı. İşten atılan işçi sayısının artabileceği belirtildi.

Avcılar’da 800 işçinin çalıştığı Çin sermayeli Xiaomi Salcomp fabrikasında çalışıp, kölece çalışma koşullarına karşı Türk Metal Sendikası’nda örgütlenen işçilere yönelik saldırılar devam ediyor. Fabrika yönetimi en son yetki alan sendikayla sözleşme masasına oturulması talebiyle dün iş bırakma eylemi yapan ve sürecin başından beri aktif faaliyetin içinde olan 170 işçiyi Kod +9’dan (“İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi, işyerinin malı olan veya malı olmayıp da eli altında bulunan makineleri, tesisatı veya başka eşya ve maddeleri otuz günlük ücretinin tutarıyla ödeyemeyecek derecede hasara ve kayba uğratması” anlamına geliyor) işten attı! İşçilerin bir kısmı fabrika içinde bir kısmı da içerde direniş sürdürüyor. Bu arada fabrika yönetimi yeni işçi alımı için ilan verdi!

Örgütlenen işçiler ilk önce kıyıma uğramıştı. Fabrika önünde direniş devam ederken sendika yetki almış, fakat patron sözleşme masasına oturmayarak tutumunu sürdürmüştü. Bunun üzerine işten atılan işçiler fabrika önündeki direnişi sürdürürken, sendika üyesi işçiler de dün kart basarak içeri girmiş, ancak iş yapmayarak “sendikal yetki tanınsın, toplu sözleşme imzalansın” demişti. İşçiler bu eylemlerin gece boyunca da sürdürmüş, fabrika bahçesinde sabahlamıştı.

Eylem sabah da devam ederken, akşam saatlerinde işten atılma haberleri gelmeye başladı. Gündüz iş bırakan işçilerin çoğu işten atıldı. Yaklaşık 170 işçinin Kod-49 gerekçesiyle işten çıkarıldığı bildirildi. İşten çıkarılan işçilerin çoğuysa daha önce de eylemlere katılan işçiler.

Direniş sürerken fabrika yönetiminin içerdeki işçilerle dışardakiler arasındaki başı kesmek için çeşitli yöntemler kullanıldığı belirtiliyor.

Türk Metal sendikası ise yaptığı açıklamayla maddi ve manevi anlamda işçilerin yanında olacağını bildirdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar