“Oryantalist” bilgiçlik

“Oryantalist” bilgiçlik

Musa Orhan’ın kollanmasına tepki gösteren kadınlardan Ezgi Mola’ya ceza kesildikten sonra Mola’yı savunan Farah Zeynep Abdullah hakkında da suç duyurusunda bulunuldu. Bunlar olurken Ayşe Hür, daha sonra sildiği paylaşımlarında dosyayı okuduğunu ve olayın aslında öyle olmadığını söyleyerek, kadınlara uyarılarda bulunabildi.

İpek Er’i alıkoyarak, tecavüz ederek, başka erkeklere pazarlamaya kalkışarak, onurunu yerle bir ederek intihara sürükleyen Uzman Çavuş Musa Orhan’a dokunmayanlar, bu kollama politikasına tepki gösterenlere ve Orhan şahsında onun gibilerini adlı adınca tanımlayanlara ceza kesiyor!.. Onların bu tutumu kadın düşmanlarına cesaret vererek başkalarının da cezalandırılması için yolu düzlüyor.

Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş’un oyuncu Ezgi Mola hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na açtığı “hakaret” davasının “sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret” ve “hakaret’ suçlarından verilen cezayla sonlanmasının ardından aynı avukat bu sefer de Ezgi Mola’ya sosyal medyadan destek veren oyuncu Farah Zeynep Abdullah hakkında da suç duyurusunda bulundu.

Özellikle belirli bir maddi-toplumsal gücü temsil eden kadınlara yönelik bu cezalandırma politikasının genel kadın kitlelerine verilmiş bir gözdağı olduğu apaçık ortada.

Ayşe Hür de objektif olarak Orhan’ı savundu!

Öte yandan Ayşe Hür gibi kendisine vehmettiği çeşitli payelerle her konuda ahkam kesmeyi iş edinen bir ismin Musa Orhan’ın tecavüzcülüğü konusunda yaptığı paylaşımlarsa devletin bu politikasının yarattığı etkinin görünmesi açısından çarpıcı oldu.

Kendisini kanaat önderi sandalyesine oturtan Hür -DAHA SONRA SİLDİĞİ- paylaşımında, Musa Orhan’la ilgili dosyayı okuduğunu, Orhan’ın aslında İpek Er’i alıkoyup tecavüz etmediğini, meselenin özünde evlilik vaadi gerçekleşmeyen bir aşığın kapıldığı yeisle intihara sürüklenme meselesi olduğunu, bu intiharda feodal yargılarla hareket eden ailenin baskısının yabana atılmaması gerektiği anlamında ahkamlar kesti. Hür bu ahkamlarını kadınlara “zengin olmayanları düşününce…” gibi bir cümleyle başlayan “aman her şeyi enine boyuna düşünüp tarttıktan sonra tepki gösterin” mealinde bir uyarıya bağladı.

Bu arada her açıdan taraflı olduğu defalarca kanıtlanmış yargının hazırladığı dosyalara güvendiğini, olayların o dosyalara yansımayan boyutlarının da olabileceğini aklına bile getirmediğini de anlamış olduk.

Daha önce de çeşitli kadın cinayeti ya da cinsel saldırılarla ilgili mevcut yargı sisteminin, toplumsal cinsiyet yaklaşımlarının içinden konuşarak ahkam kesen Hür’ün İpek Er cinayeti gibi kadının aşağılanmasının yanı sıra bu yaklaşımın bölgesel politikaların bir parçası olduğu, sayısız katmanının bulunduğu gerçeğini de es geçerek deyim yerindeyse klasik “oryantalist” yaklaşımla hareket ettiğini söylemek zorundayız.

Geri çekmek zorunda kaldığı bu paylaşımıyla Ayşe Hür, “aydın” titri kullanan pek çokları gibi aslında ve özünde Kürt halkına ve özelde de kadınlarına-kadın meselesine o tanıdık çerçeve içinden bakmanın ötesine geçemediğini resmetti. Aylar önce Işıl Özgentürk’ün klasik Kemalist yaklaşımla kaleme aldığı “porno çukurunda debeleniyoruz” yazısındaki yaklaşımın bile gerisine düşerek üstelik…


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar