Pablo Hasel’e özgürlük!

Pablo Hasel’e özgürlük!

Katalonya ve Valensiya’da binlerce kişi 9 ay hapis cezasına çarptırılan rapçi Pablo Hasel’e özgürlük talebiyle sokağa çıktı.

YAŞANACAK DÜNYA

Dünya genelinde pandemiyi de bahane eden emperyalist kapitalist tekeller ve onların devletleri daha fazla kar uğruna daha fazla egemenlik diyerek baskı ve katliamlarına hız veriyorlar. Bunun karşısında her gün bir başka ülkede ölümüne direnişler, isyanlar yayılıyor. Bir süre sonra sönümlenmiş gibi gözükse de öfke biriktirerek başka bir yerden patlıyor. Bunun son örneklerinden biri İspanya.

İspanya’da monarşi, göçmen politikaları ve polis şiddetini hedef alan şarkı sözleri olan 33 yaşındaki Katalan rapçi Pablo Hasel’in, şarkıları ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle 9 ay hapis cezasına çarptırılması protestolara neden oldu. Dün Katalonya Özerk Bölgesi’ndeki Lleida Üniversitesi’ne yapılan polis baskınıyla gözaltına alınan Hasel’in tutuklanmasını protesto etmek için Katalonya’nın birçok şehrinde eylemler gerçekleştirildi.

Barselona başta olmak üzere Katalonya Özerk Bölgesi’nde bulunan tüm kentlerde ve Valensiya’da binlerce kişi Pablo Hasel’e özgürlük talebiyle sokağa çıktı.

Barselona’da kent merkezinde gerçekleşen eylemde polis göz yaşartıcı gaz ve plastik mermiyle göstericilere saldırırdı. Eylemciler ise çöp bidonlarını ateşe vererek barikat kurarak polisle çatıştı.

Polis saldırılarında aralarında gözüne plastik mermi isabet eden bir kadının da olduğu çok sayıda eylemcinin yaralandığı gelen haberler arasında. Barselona yakınlarındaki Vic kentinde ise eylemciler Katalan polis teşkilatı Mossos’a ait bir karakola şişe ve taşlarla saldırdı.

Girona ve Lleida kentlerinde düzenlenen eylemlere de binlerce kişi katıldı. Buradaki eylemlerde de polis saldırıları sonrasında polis ve eylemciler arasında çatışma yaşandı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar