Patronların grev kırıcılığına rağmen BelKarper grevi devam ediyor (güncellendi)

Patronların grev kırıcılığına rağmen BelKarper grevi devam ediyor (güncellendi)

BelKarper grevcileri patronların grev kırıcılığına karşı yetkilileri göreve çağırıyor

Güncellendi:

Belkarper işçileri, grevlerinin 107. gününde kararlı tutumlarıyla grev kırıcıların karakolda ifadeye çağrılmasını sağladılar. “DİRENEN İŞÇİLER YENİLMEZ” diye belirten işçiler gelişmeyi, “17 Mayıs’tan sonra aldığı tüm işçileri kaymakamlık emri ile jandarma karakoluna ifadeleri için alındı. DİRENE DİRENE KAZANACAĞINIZ” şeklinde duyurdu

**

BelKarper’de 6 yıldır sürdürdükleri sendikal mücadele kararlı bir şekilde devam ederken patronlar devletin kamu kurumu olan valilik ve emniyet işbirliğiyle grev kırıcılığı yapmaya çalışıyor. Daha birkaç gün önce BelKarper patronları kendi araçlarıyla dışarıdan işçi getirip fabrikaya sokmaya çalıştılar. Bunu fark eden grevdeki işçiler aracın önünde barikat oluşturup içeri girmelerini engelleyip grev devam ederken dışarıdan işçi getirmenin yasal olmadığı tutanağı tutturdular.

Fakat daha sonra Çorlu kaymakamı direniş alanına gelerek engel olan işçileri “gözaltına alın, burayı dağıtın, bu fabrikada üretim durmayacak” talimatını verdi.

Yine bu sabah Belkarper grevinin 107. gününde erken saatlerde BelKarper patronları grevi kırma girişiminde bulundu. Servis araçlarıyla fabrikaya kaçak işçi sokmaya çalıştı.

Konuya ilişkin açıklama yapan BelKarper grevcileri şunları söyledi:

“Biz burada çalışanlar olarak, işçiler olarak grev sürecinde bütün yasal haklarımızı doğru bir şekilde kullanmamıza rağmen her defasında jandarma, Çorlu kaymakamının gelip tespit etmesine rağmen BelKarper patronları  yasaları çiğnemeye devam ediyor. Bugün sabahta yine servislerde bura ile alakası olmayan grev kırıcılığı için getirilen kaçak işçilerin olduğunu tespit ettik. Buradan bir kez daha yetkililere, çalışma bakanlığına, Çorlu kaymakamına, Tekirdağ valisine sesleniyoruz.

Biz işçilerin hakkını burada kim koruyacak? Biz burada yasalara inanan, yasalara güvenen işçiler olarak 6 yıldır sözleşme yapmayı beklerken, yargının karar vermesini beklerken bugün burada yasal grev hakkımızı kullanırken 4 aydır bu mücadeleyi verirken Fransız işvereninin burada yapmış olduğu pervasızlığı, yasa tanımazlığı karşısında Çorlu kaymakamı dur demeyecekse kim dur diyecek?

Yargıtay’ın kararını uygulamayan patrona kim dur diyecek?

Çalışma bakanlığının kararını uygulamayan BelKarper patronuna kim dur diyecek?

Burada çalışan işçilerin hakkını kim koruyacak? Bizler merak ediyoruz.

Yetkilileri göreve davet ediyoruz.

Burada yasalara uymayanlara karşı bizlerde burada içeri yabancı işçi sokmayacağız. Bundan sonra ne gerekiyorsa onu yapacağımızı ifade ediyoruz.”


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar