Petrol-İş’ten zamlar geri alınsın, ücretler arttırılsın, vergi adaleti sağlansın eylemleri

Petrol-İş’ten zamlar geri alınsın, ücretler arttırılsın, vergi adaleti sağlansın eylemleri

Petrol-İş Gebze Şubesi, zamların geri çekilmesi, vergide adalet, temel gelir desteği, sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması ve ücretlerin arttırılması gibi taleplerle fabrikalarda basın açıklaması gerçekleştirdi. Sendika dün BASF Türk ve Ravago Enplast fabrikalarında başlattığı eylemi, örgütlü olduğu tüm fabrikalara taşıyacak

Petrol-İş Sendikası Gebze Şubesi’nde işçiler zamların geri alınması, vergide adalet ve ücretlerin arttırılması talepleriyle fabrikalarda basın açıklamaları yapıyor. Sendika dün iki fabrikada başlattığı bu eylemi, bugün örgütlü olduğu tüm fabrikalara taşıdı.

Okunan basın açıklamasında son 50 yılın en yüksek zammı olduğu iddia edilen asgari ücret zammının Asgari Geçim İndiriminin (AGİ) gaspıyla sonuçlandığına, asgari ücrete getirilen vergi muafiyetinin özünde temel gıda maddelerine yüklendiğine, asgari ücretin daha işçinin cebine girmeden buharlaştığına vurgu yapıldı.

Hükümetin organik ilişki içindeki TÜİK’in bile gerçeği gizleyemediğine dikkat çekilen açıklamada, mevcut koşullarda zamlı asgari ücretin açlık sınırı altında kaldığına dikkat çekildi.

Yeni yılın ilk gününde yağdırılan zamlara dikkat çekilen açıklamada zamların geri alınması, ücretlerin arttırılması talep edildi.

Pandemi döneminde bile herkes evlerde kalırken işçilerin üretime seferber edildiği, oldukça zorlu koşullarda çalışmak zorunda kaldıkları hatırlatılan açıklamada, ama gelinen noktada çalışarak zengin olmak bir yana giderek yoksullaştığına vurgu yapılarak “yeter artık” denildi.

İktidarın “yapacağız dediği her şeyin patronlar lehine olduğu, verilen hiçbir sözün tutulmadığı kaydedilen açıklamada tüm toplumsal kesimlerin sorunlarına dikkat çekilerek, “Bizleri açlığa ve yoksulluğa mahkûm etmenize izin vermeyeceğiz. Biz halkız, biz emekçiyiz. Bizim sesimizi duyun” diye belirtildi.

İşçiler bildirilerini şu taleplerle sonlandırdı:

Hükümeti sermaye ve para babalarının çıkarlarını esas alan politikalardan vaz geçmeye ve bu ülkenin üreterek değer yaratan yoksul emekçi kesiminin sesine kulak vermeye çağırıyoruz.

Asgari geçim indirimini kaldırdınız. Gelir vergisi ödemeye devam edecek olan bütün emekçiler için vergi iadesi istiyoruz.

Elektrik, su ve doğalgaza yapılan zamlar geri çekilsin. Tanzim satış mağazaları kurulup gıda ürünlerine erişim ucuzlasın.

Barınma, eğitim, sağlık, ulaşım ücretsiz hale getirilsin.

En düşük emekli aylığını asgari ücret seviyesine getirin.

Her haneye temel gelir desteği sağlansın.

Sendikal örgütlenme önündeki engeller kaldırılsın.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar