“PKK yasakları kaldırılsın!”

“PKK yasakları kaldırılsın!”

Almanya’nın başkenti Berlin’de PKK yasağının kaldırılmasını isteyen binlerce kişi yağmur çamur demeden saatlerce sloganlar, marşlar ve halaylar eşliğinde eylemdeydi.

“PKKVerbot Aufheben- PKK Yasağını Kaldırın!” çağrısıyla Almanya’nın başkenti Berlin’deki Hermannplatz’da yapılan yürüyüşte binlerce kişi yer aldı. Türkiyeli ve Kürt örgütlerin yanı sıra Avrupalı parti ve örgütler de eylemde yerlerini aldılar. Soğuk ve yağmurlu havada yapılan gösteri saatlerce sürdü.

PKK yasaklarınının kaldırılmasının istendiği protesto gösterisine Kürt halkı ve dostları coşkulu ve renkli bir topluluk olarak katıldı.

Almanya’da 28 yıldır sürdürülen yasağa karşı Avrupa’nın birçok ülkesinden kişi, kurum temsilcileri, sivil toplum örgütleri katıldı. Yürüyüş boyunca “Jin Jiyan Azadi!”, “Bijî Serok Apo!”, “ Bijî Berwedana gerilla!”, “PKK yasağı kalksın!”, “Kahrolsun Erdoğan!” sloganları Kürtçe ve Almanca olarak atıldı. Şarkılar söylendi, halaylar çekildi.

PKK-Verbot Aufheben-PKK Yasağını Kaldırın İnisiyatifi, PKK yasağının yasal dayanağının olmadığı dile getirdi. Yeni kurulacak hükümete seslenilen eylemde, yasağın gözden geçirilmesi çağrısında bulunuldu.

Yürüyüşün organizatörü olan Initiative PKK-Verbot Aufheben-PKK Yasağını Kaldırın İnisiyatifi Sözcüsü Ulrich Weber, PKK yasağının Alman demokrasisinin ayıbı olduğunu belirtti.

Yürüyüş Hermannplatz’da başlayıp Sonnenalle, Pannierstr, Glogauerstr, Wienerstr, Oranienstr güzergahından devam etti. Oranienplatz Meydanı’nda miting düzenlendi.

Mitingin bitmesine yakın polis sudan bahanelerle, sarı yeşil kırmızı renkler taşıyan gerilla giysili kişileri gözaltına aldı, polis aracında kimlik kontrolü yaptıktan bir süre sonra bıraktı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar