Polis Çetin Kaya’nın aracındaki delilleri yok etti!

Polis Çetin Kaya’nın aracındaki delilleri yok etti!

Kadıköy Göztepe Fahrettin Kerim Gökay Caddesi’nde 29 Kasım akşamı polis kurşunuyla katledilen set işçisi Çetin Kaya’nın ölümüne ilişkin delillerin karartılması o anlarda MOBESE’lerin kayıt yapmasıyla (!) sınırlı değil, olayın yaşandığı araç da Kaya’nın ailesine değil kiralanan firmaya teslim edilerek temizletildiği için diğer deliller de karartılmış oldu.

Etha’dan Nadiye Güzbüz’ün haberine göre katliamın yaşandığı sırada set emekçisi Çetin Kaya’nın kullandığı, çalıştığı yapım şirketine ait kiralık araç 3 Aralık günü polis tarafından içindeki eşyalarla birlikte kiralanan firmaya teslim edildi. 

Aracın içi yıkanarak deliller karartıldı

Aracı teslim alan araç kiralama şirketi içini yıkattıktan sonra aileyi aradı.

Polisin aracı aile ve avukatlara tutanak tutarak teslim etmesi gerekirken firmaya teslim ederek delilleri karartması tanıkların anlatımlarının doğruluğunu ve polisin delilleri karartma çabasının devam ettiğini gösteriyor.

Kişisel eşyaları da firmaya teslim edildi
Çetin Kaya’nın aracında bulunan sırt çantası, kıyafet, flashbellek, fotokopi kağıdı gibi kişisel eşyaları da araçla birlikte araç kiralama şirketine teslim edildi.

Avukatlar suç duyurusunda bulunacaklar

Adli emanete alınarak ailesi ya da avukatlarına teslim edilmesi gereken Çetin Kaya’ya ait kişisel eşyaların üçüncü şahıslara teslim edilmesine tepki gösteren avukatlar, delillerin karartılmasına ilişkin suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Tanıklar: Araçta iki kişi yoktu

Polisin araçtan inen Çetin Kaya’ya ters kelepçe taktıktan sonra kafasına ateş ettiğini anlatan görgü tanıkları, araçta ikinci bir kişi olmadığını söyledi.

Polis, Çetin Kaya’nın yanında ikinci bir kişinin olduğunu, bu kişinin kaçtıktan sonra yakalandığını ve üzerinde uyuşturucu bulunduğunu iddia ederken, İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada da Çetin Kaya’nın aracında da uyuşturucu bulunduğu öne sürülmüştü.

Araçta ikinci bir kişinin bulunup bulunmadığını DNA incelemesiyle tespit edebileceklerini söyleyen avukatlar, araç içinde yıkama yapıldığı için bunu tespit etmenin imkansız hale geldiğine dikkat çekti. Avukatlar, polisin aracı tutanak tutarak aileye teslim etmesi gerektiğini, prosedürün bu şekilde olduğunu da vurguladı.

Avukatlar delillerin karartıldığına dair tutanak tuttu

Araç ve Çetin Kaya’ya ait eşyaların firmaya teslim edilerek aracın içinde yıkama yapılmasıyla delillerin ortadan kaldırıldığına dikkat çeken avukatlar, araç kiralama şirketinden eşyaları teslim alırken, bu noktaya dikkat çeken bir tutanak tutarak dosyaya eklenmesini sağladı.

Uyuşturucuyla yakalandığı iddia edilen kişi serbest bırakıldı

Çetin Kaya ile aynı araçta olduğu, kaçtıktan sonra gözaltına alındığı ve üzerinde yüksek miktarda uyuşturucu madde bulunduğu iddia edilen E.Ç’nin kısa bir süre sonra serbest bırakıldığı da öğrenildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar