Polis saldırısına rağmen Kadıköy sokakları sloganlarla yankılandı

Polis saldırısına rağmen Kadıköy sokakları sloganlarla yankılandı

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin “Bu iktidara, bu düzene mecbur değiliz” şiarıyla Kadıköy Boğa’da yapmak istediği eyleme polis daha başlamadan saldırarak çok sayıda insanı işkenceyle gözaltına aldı. Serasker Caddesi’nde toplanan kitle yaklaşık 1 saat boyunca Kadıköy sokaklarında sloganlarla, ajitasyon konuşmalarıyla dolaştı. Polis iktidarı hedef alan sloganlara her yerde saldırdı. Eylem boyunca elli bir kişi gözaltına alındı

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin krizin fırsata dönüştürülerek halka fatura edilmesine, emekçilerin yaşadıkları ekonomik yıkıma karşı akşam Kadıköy Boğa’da yapmak istediği eyleme polis daha başlamadan saldırdı. İlk andaki saldırı ve gözaltılar, Kadıköy sokaklarında sürdürülen yürüyüşle devam etti. Eylem boyunca elli bir kişi işkence yapılarak gözaltına alındı, ters kelepçe takıldı.

Eyleme desteğe gelen HDP Milletvekili Musa Pirolu polis terörünü protesto etmek için gözaltı aracının önünü kesti. Polisin dakikalarca abluka altında beklettiği Piroğlu “Yeter halkın boğazından elinizi çekin. Halk ekmek derdinde sizin yaptığınıza bakın” diyerek tepki gösterdi, ekonomi politikalarının, halkın yaşadığı yıkımı teşhir etti, mücadele çağrısında bulundu.

Bahariye Caddesi’nin Boğa’ya yakın girişinde başlayan polis saldırısına karşı kararlı bir duruş sergilenirken, bu sırada çok sayıda kişi gözaltına alındı. Eylem başlamadan önce Bahariye Caddesi’nde bulunan Devrimci Parti binasını ablukaya alan polis, binadan çıkan üyelerini işkence yaparak gözaltına aldı.

Polisin kitleyi dağıtmayı esas alan saldırısını sloganlar ve ıslıklarla protesto eden kitle daha sonra “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!”, “AKP İstifa!”, “Hükümet istifa!”, “Genel grev, genel direniş!”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek!”, “Faşizme karşı omuz omuza!” sloganlarıyla Serasker Caddesi’nden Çarşı’ya doğru yürüdü. Pekçok noktada önüne çıkan polis barikatlarına ve saldırıya rağmen Kadıköy’ün pekçok sokağına girilerek krizin faturasının halka ödetilmesine karşı mücadele çağrıları yapıldı.

Birleşik Mücadele Güçleri’nin de katıldığı yürüyüş polis saldırısı ve engellemelerine rağmen yaklaşık 1 saat boyunca devam etti.

Eylem boyunca gözaltına alınan elli bir kişi Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyeti’ne götürüldü.

Fotoğraf: Zeynep Kuray


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar