Polis yasasına karşı Köln’de eylem!

Polis yasasına karşı Köln’de eylem!

“NRW Toplantı ve gösteri yasasını durdurun!” sloganıyla polis yasalarını ve polis şiddetini protesto etmek için, saat 13:00’te Ottoplatz/Deutz Köln’de toplanıldı.

YAŞANACAK DÜNYA

NRW eyaletinin birçok şehrinde benzer eylemler yapıldı. Eyleme Alman anti faşistlerin yanı sıra göçmen kurumlarından Alınteri ve DİDİF katıldı. Göçmen kurumlarının katılımı sınırlı idi.

Polis yasasının uygulanmasında NRW eyaleti pilot bölge olarak seçilmiş durumda ve yasa onaylandığı taktirde Almanya’nın diğer bölgelerine de yaygınlaştırma hedefi güdülmekte.

Eylemde yapılan konuşmalarda şunlar vurgulandı: “Anayasanın 8. maddesine göre ‘bütün Almanlar önceden bildirmeden veya izin almadan silahsız, barışçıl bir şekilde toplanma hakkına sahiptir. Açık alanda yapılacak toplantılar özel durumlarda diğer bir yasa veya bir yasal düzenlemeden dolayı kısıtlanabilir”, “Anayasa mahkemesinin aldığı bir kararda ‘Toplanma hakkı demokratik bir toplumun işleyişinin temelidir” denmektedir. Şimdi de NRW Eyalet Hükümeti’nin hazırladığı yasanın Anayasa’nın üzerinden atlayıp atlamadığına bakalım.

Eyaletin hazırladığı yasada, şiddet uyandıran veya korkutucu etki yapan paramiliter üniforma giyip eyleme katılmak yasak. Bu demektir ki boyacı kıyafeti giymiş bir grup şeklinde eyleme katılmak ceza almaya yetiyor. Weimera Republic’te SS, SA’lar örnek gösterilerek siyah giyimli Antifalar, iklim eylemleri hedef gösteriliyor. Yapılan eylemin militan olup olmadığı polisin kararına bırakılmış. Militan eylemlere katılmak, bir grup kıyafeti giymemiş olsa bile öyle bir eyleme katılmak 2 yıl hapis cezasıyla çarptırılıyor.

Ayrıca kürsüde, polis şiddetine de değinildi. Son iki yıl içinde polis şiddetiyle on kişi öldürüldü. Polisler arasındaki ırkçı mesajlaşmalarının basın aracılığıyla ifşa edilmesi ve buna karşın sadece polislerin görevden uzaklaştırılmalarının dışında bir ceza yaptırımının olmamasına da dikkat çekildi.

Eylem Deutz’da başlayıp Friesenplatz’a kadar devam etti. Sık sık “Gösteri ve yürüyüş yapmak suç değildir!”, “Denetimsiz, kontrolsüz eylem yapıyoruz!”, “Biz buradayız, sesimizi daha da yükseltiyoruz çünkü özgürlüğümüzü çalıyorsunuz!”, “Yasayı durdurun hemen şimdi!” sloganları atıldı. Yağmura rağmen eyleme yüzlerce kişi katıldı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar