Polisin engellemelerine rağmen “Migros işçisi yalnız değildir!” denildi

Polisin engellemelerine rağmen “Migros işçisi yalnız değildir!” denildi

“Migros işçileri direniş ve dayanışmayla kazanacak!” diyen 7 sendika, Şekerpınar’daki depoda çalışırken zorla ücretsiz izne çıkarılan ya da sürgünü kabul etmedikleri için Kod 29’dan işten atılan DGD-SEN üyesi işçilerle dayanışmak için Kadıköy’deki mağaza önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Migros’un Şekerpınar’daki deposunda çalışırken mobinge, baskıya, zorla çalıştırmaya, hakaretlere, sağlıksız çalışma ortamına karşı çıktıkları ve tüm bunlara karşı Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası’nda (DGD-SEN) örgütlendikleri için ücretsiz izne çıkarılan ya da sendikal faaliyetin başını çektikleri için dayatılan sürgünü kabul etmedikleri bahanesiyle Kod 29’dan işten atılan işçilerle dayanışmak için bugün 7 sendikanın çağrısıyla Kadıköy Kalkhedon Meydanı’ndaki Migros Mağazası önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.

Dev Tekstil, Basın-İş, Dev Yapı-İş, Dev Turizm-İş, Enerji-Sen, Limter-İş ve İnşaat-İş’in “Kod 29 ve ücretsiz izin saldırısını birleşik mücadeleyle püskürteceğiz! Migros işçileri direniş ve dayanışmayla kazanacak!” başlığıyla yaptığı çağrıyla Kadıköy Kalkhedon Meydanı’ndaki Migros mağazası önünde yapılan basın açıklamasını polis, Valiliğin pandemi döneminde izin vermediği alan olduğu bahanesiyle engellemek istedi.

Yaşanan kısa bir tartışma ve arbedenin ardından irade konularak yapılan basın açıklamasında “Kod 29 ve ücretsiz izin saldırısını birleşik mücadeleyle püskürteceğiz. Migros işçileri direniş ve dayanışmayla kazanacak” pankartı ile “Migros işçileri yalnız değildir!” ve “Dayanışma gücümüzdür!” dövizleri açılarak, “Direne direne kazanacağız!” ve “Yaşasın örgütlü mücadelemiz!” sloganları atıldı.

Sendikaların yanısıra çok sayıda parti ve kurumun da katıldığı açıklamada, ücretsiz izne çıkarılan ve 25 gündür direniş alanından ayrılmayan Migros işçileri adına da yapılan konuşmada direnişin artık ekmek-iş meselesini geçip, namus-şeref meselesi haline geldiği vurgulandı.

Migros işçileri adına açıklama yapan Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası (Dev- Tekstil) Örgütlenme Sorumlusu Okan Karaçam’ın okuduğu basın açıklamasında şunlar ifade edildi:

Migros işçileri direniş ve dayanışmayla kazanacak

Resmi olarak ilk Covid-19 vakasının tespit edilmesi üzerinden yaklaşık 11 ay geçti. Bu dönemde bir yandan yüzlerce işçi arkadaşımız alınmayan önlemler nedeniyle hayatını kaybederken diğer yandan işçi sınıfı birçok saldırıyla karşı karşıya kaldı. Bunlardan birisi de ‘ücretsiz izin’ uygulaması. Ücretsiz izin ile işçilere aylık 1168 Lira net ücret İşsizlik Fonu’ndan karşılanarak ödenmekte ve bir ay boyunca işçinin bu ücretle geçinmesi beklenmektedir. Yine bu uygulamayla işçilerin kıdem, ihbar tazminatı hakları dondurulmakta ve SGK emeklilik primleri ödenmeyerek daha geç emekli olmaları da dayatılmaktadır.

İşten çıkarmaların yasak olduğu salgın sürecinde milyonlarca işçi patronlar tarafından ‘ekonomik koşullar’ gerekçe gösterilerek ücretsiz izne çıkarıldı. Oysa asıl amaç işçi sınıfının her türlü itirazını engellemeye ve sendikalaşmanın önüne geçilmesine dayalı sermaye politikalarının uygulanmasıdır.

Türkiye’nin en büyük sermaye gruplarından birisi olan Anadolu Holding’in sahibi olduğu Kocaeli Çayırova’da bulunan Migros Depo ve taşeron Us Grup Taşımacılık Paketleme Temizlik Hizmetleri Şirketi’nde de ücretsiz izin uygulaması hayata geçirilmiştir.

Günde 16 saate varan ağır çalışma koşullarının düzeltilmesi, işyerinde salgına karşı önlemlerin alınması, genel olarak işçi sağlığı ve iş güvenliği kurallarına uygun çalışma koşullarının sağlanması, işyerinde kadın işçilere dönük tacizin önlenmesi ve tacizcilerin işine son verilmesi gibi talepler temelinde örgütlenen 46’sı DGD-Sen üyesi 70 işçi ‘ücretsiz izne’ çıkarıldı. Hatta 3 işçi arkadaşımız Esenyurt deposuna sürgüne yollanarak fiilen işten çıkarıldı. Diğer yandan Migros Depo’da yeni işçi alımları sürmekte, sendika üyesi olduğu düşünülen işçilerden e-devletleri istenerek sendikadan istifa etmeleri yönünde baskı uygulanmakta ve ücretsiz izne çıkarılan işçiler aranıp direnmekten vazgeçtikleri takdirde tazminatlarının ödeneceği söylenmektedir.

Migros Depo işçilerinin direnişi işyeri önünde 25.gününde aynı kararlılıkla sürerken diğer yandan da birçok Migros şubesinde ‘kasa kilitleme’ eylemleri gerçekleştiriliyor. Direniş kendini sürekli olarak farklı biçimlerde ve farklı mekanlarda yeniden üretiyor.

Ücretsiz izin uygulamasını takip eden diğer saldırı ise işten atmalardır. İş Kanunu’nun 25/2 Maddesine dayandırılarak Kod 29 ile işten atmak salgın döneminde yaygınlaştırılarak kalıcı hale getirildi. “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri” gerekçesiyle suçlanan işçiler, SGK’nin kodlamasına göre Kod 29 ile işten çıkarılıyor, tazminat alamıyor. Kod 29’la atılan işçiler adeta fişlenmiş oluyor ve başka işlere girmeleri de neredeyse imkansız hale getiriliyor.

Karşı karşıya olduğumuz gerçeklik şudur: Patronlar işçilere uzun ve yoğun çalışma saatleri dayatmakta, hakaret etmekte, örgütlenmesinin önüne her türlü engeli koymakta ve ölümüne çalıştırmaktadır. Karşı çıkan işçileri ise ya ücretsiz izne yollamakta ya da Kod 29 ile işten atmaktadır. Ancak bizim için işsizlik-açlık sopasıyla ölümüne çalışma koşullarına boyun eğmekten başka bir yol var. O da haklarımızı almak için örgütlenmek, direnmek, birleşik bir mücadele vererek dayanışmaktır.

Bu noktada Ekmekçioğulları, Baldur, Sinbo, PTT, Mapfre Sigorta Tur Assist, Döhler, Galataport, İGDAŞ, Kaynak İplik, Cargill ve yine birçok işyerinde işçiler benzer saldırılarla karşı karşıya kaldılar ve direnişleri, mücadeleleri sürüyor. Bizler de buradan direnen tüm işçi arkadaşlarımızın mücadelesini büyüteceğimize söz veriyoruz…

Migros işçisi yalnız değildir! Yaşasın sınıf dayanışması!

Dev Tekstil-İş / Dev Turizm-İş / Dev Yapı-İş / DİSK Basın-İş / Enerji-Sen / İnşaat-İş / Limter-İş


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar