Polisler serbest, Abdurrahman Gök yargılanıyor

Polisler serbest, Abdurrahman Gök yargılanıyor

Üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’u polisin bilinçli ve hedefli bir şekilde öldürdüğünü onun çektiği fotoğrafla öğrendik. Polis beraat etti, Abdurrahman Gök, 20 yılla yargılanıyor!

2017 yılının 21 Mart’ında Amed’de yapılan Newroz kutlamaları sırasında Kemal Kurkut göğsünden vurularak katledildi.

Emniyet geçtiği haberde olayı “Canlı bomba vurularak etkisiz hale getirildi” diye verdi. Abdurrahman Gök Kemal Kurkut’un vurulma anına ilişkin görüntüleri yayınlayınca bütün dünya işin aslını esasını öğrenmiş oldu. Hakkında 7 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası istenen Abdurrahman Gök 3 Haziran’a ertelenen duruşma sonrası kameralara şunları söyledi:

Kemal Kurkut sonrası yoğun baskılara maruz kaldım. Bu Kemal Kurkut’un göz göre göre katlediği fotoğrafın intikamının alınmak istenmesiydi. Olay anında yayınlamadım. Beni tuttular, fotoğraf makinama ve karta el konulmak istendi. Neyse ki kartı daha önceden garantiye almıştım. Gün boyunca takip edildim, fotoğrafları o gün yayınlayamadım. Sadece haber geçtim. Kendi ismimle yayınlamamamı söyleyenler oldu, başıma birçok şey geleğinden korkuyorlardı. Yayınladıktan sonra neler olabileceğini tahmin ben de tahmin ediyordum. 2-3 defa evim basıldı, üç soruşturma açıldı. Yargılanan polis beraat etti, ben yargılanıyorum. O gün 50’den fazla kurşun sıkılmış, oysa 12 kovan var. Polisler barut izlerini el ve yüzlerini yıkayarak temizlediler. Deliller böylece yok edildi. Başka polislerin yargılanması istenmedi. Daha ağırını bekliyordum, ailem öldürüleceğimi, kaybedilebileceğimi düşünüyordu. Yoksa cezaevi bir gazeteci için gündelik bir şey haline geldi.

Ne olmuştu?

Diyarbakır’da, 21 Mart günü Newroz için Malatya’dan Diyarbakır’a gelen ve Newroz Parkı’na çıkan Evrim Alataş Caddesi üzerinde vurularak öldürülen Kemal Kurkut için Emniyet tarafından ‘canlı bomba’ açıklaması yapılmıştı. Ancak KHK ile kapatılan dihaber Editörü Abdurrahman Gök’ün olay anında arka arkaya çektiği fotoğraflarda, olayın infaz olduğu ortaya çıkmıştı. Kamuoyunda oluşan tepkiler üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Kurkut’a ateş eden 2 polis hakkında soruşturma başlattığını duyurdu. Olay yerindeki Y.Ş. ve O.M. isimli polisler gözaltına alındı. O.M. savcılık tarafından serbest bırakılırken, Y.Ş. tutuklanma talebiyle Sulh Ceza Hâkimliği’ne sevk edildi. Mahkeme, sanık Y.Ş.’yi ‘adli kontrol şartı’ ile serbest bıraktı. Savcı serbest bırakılan polisin tutuklanması için itirazda bulundu, ancak hâkimlik reddetti.

Olay yerinde yapılan incelemede toplam 13 adet 9×19 mm çapında mermiye ait kovan bulundu. Olayla ilgili başlatılan idari soruşturma kapsamında görevinden uzaklaştırılan sanık Y.Ş., 3 ay sonra tekrar görevine döndü. Olay anına ilişkin dava dosyasına giren güvenlik kamarası görüntülerinde, Kurkut arama noktasını geçtiği sırada 5-6 metre sol tarafında bekleyen sanık polis Y.Ş., silahının namlusunu Kurkut’un ayaklarına değil, direkt vücuduna nişan alarak üst üste 2 el ateş ettiği ortaya çıkmıştı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın infazdan 7 ay sonra hazırladığı iddianame, Diyarbakır 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, sanık polis memuru Y.Ş.’nin ‘olası kastla insan öldürme’ suçundan müebbet hapis ile cezalandırılması istendi. Diğer polis O.M. hakkında ise, Kurkut’un vücudunda çıkan mermi çekirdeklerinin silahından çıkmadığı gerekçesiyle ‘takipsizlik’ kararı verildi.

Kurkut’un defnedilmek üzere memleketi Malatya’ya götürülen cenazesi, Alibaba Mezarlığı’nda yıkanmak istenmiş, ancak morgun suyu Battalgazi Belediyesi görevlilerince kesilmişti. Belediye yetkilileri, cenazeyi kendi imkânlarıyla yıkayan aileye, cenazenin babasının mezarının yanında kazılan mezara defnedilmesine de izin vermemişti. Belediye, Kurkut için cenaze aracı ve çadır da tahsis edilmeyeceğini bildirmişti. Bütün engellemelere rağmen Kurkut’un cenazesi morg önünde bulunan bir yurttaşın minibüsüne alınarak Topbaş Mezarlığı’nda ağıtlarla toprağa verilmişti. Sonrasında ise Kurkut’un, 109 sivilin IŞİD tarafından katledildiği 10 Ekim Ankara Gar katliamından kurtulduğu ortaya çıkmıştı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar