Polonya- Belarus sınırında üç Kürt mülteci açlıktan öldü

Polonya- Belarus sınırında üç Kürt mülteci açlıktan öldü

Polonya- Belarus sınırında ormanlık alanda bekletilen 300 Kürt mültecinin insani- temel ihtiyaçları karşılanmıyor. Mültecilerden üçü açlık ve hipotermi nedeniyle hayatını kaybetti.

Savaşlar, işgaller, iç savaşlar, ekonomik yıkım, açlık, işsizlik… Emperyalist kapitalizmin kanlı-karanlık yüzünün açık ifşası olan göç ve göçmenlik sorunu, 21. yüzyılda boyutları giderek büyüyen trajik olgulardan biri. Sistem temsilcileri açısından bu olgunun çok amaçlı politik bir kart şeklinde kullanıldığını, göç trajedisinin öznesi mültecilerin ise basit bir eşyadan daha değersiz olduğunu belirtmeye gerek yok.

300 Kürt mültecinin hiçbir insani ihtiyaçları karşılanmadan günlerdir bekletildikleri Polonya-Belarus sınırında yaşadıkları, bu gerçeğin yansımalarından biri oldu. Polonya’nın giriş, Belarus’un dönüş izni vermemesi nedeniyle ormanlık alanda mahsur kalan mültecilerin herhangi bir yardım, barınma veya insani temel hizmete erişim sağlayamadığı ortaya çıktı.

Bu insanlık dışı koşullarda mültecilerden üçü açlık ve hipotermi nedeniyle hayatını kaybetti.

Asıl görevinin sınırı göçmen akınına karşı korumak olduğunda ısrar eden Polonya hükümeti, Moskova destekli Belarus hükümetini mültecileri sınıra getirmekle suçluyor.

Polonya ve Litvanya hükümetleri, Belarus sınırları boyunca sınır muhafızları, askeri ve güvenlik servisleri dışında kimsenin girişine izin vermeyen 1 kilometrelik (0,6 mil) genişliğindeki şeritlerde olağanüstü hal ilan etmişti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar