“PTT’de sendikal baskı son bulsun, işten çıkarılanlar işe iade olsun”

“PTT’de sendikal baskı son bulsun, işten çıkarılanlar işe iade olsun”

Bir taşeron işçi cehennemine dönüştürülen PTT’de örgütlenerek çoğunluğu sağlamaya doğru gidince yöneticileri 29. maddeden işten çıkarılan, zorla ücretsiz izne gönderilen, üyeleri baskıyla istifaya zorlanan PTT-Sen İstanbul, İzmir ve Bursa’da başmüdürlükler önünde oturma eylemi başlattı

Devletin en köklü kurumlarından PTT’de yıllardır yaşanan taşeronlaştırmalarla ağır-güvencesiz çalışama koşullarına mahkum edilen binlerce taşeron işçinin örgütlendiği bağımsız PTT-Sen ve PTT Kargo Sen’in yöneticilerinin sendikal kıyıma uğraması, ücretsiz izin dayatmasıyla tasfiye edilmeye çalışılması ve üyelerinin baskıyla istifaya zorlanmasına karşı bugün eşzamanlı olarak İstanbul, İzmir ve Bursa’da PTT Baş Müdürlükleri önünde oturma eylemleri başlatıldı. İşçiler hafta içi her gün saat 11’den başlayarak mesai saati bitimine kadar müdürlükler önündeki oturma eylemlerini sürdürecekler.

“PTT’de sendikal baskı son bulsun, işten çıkarılanlar işe iade olsun” pankartlarının açıldığı eylemde, PTT’nin sendikal baskıdan vazgeçmesi, sendikal nedenlerle işten çıkarılan işçilerin işe geri alınması, sendikal nedenlerle tek taraflı ücretsiz izin dayatılan işçilerin derhal işlerine dönmeleri istendi.

İstanbul’da polis pandemi gerekçesiyle engellemeye çalıştı

Bugün İstanbul Eminönü’nde bulunan PTT Baş Müdürlük binası önünde protesto eylemine başlayan işçiler, polisin pandemi bahanesiyle giriştiği engelleme çabasına karşı eylemlerini sürdürdü. İşçilerin pandemi sürecinde hiçbir önlem alınmadan çalıştırıldığı, fakat hakları için eylem yaptıklarında akıllara pandeminin geldiğini belirten işçiler, “Direne direne kazanacağız!”, “PTT’de taşerona son!” sloganlarıyla polisin engelleme çabasına tepki gösterdi.

İşçiler adına basın açıklamasını PTT-Sen Eğitim Sekreteri Ulaş Sandıkçı okudu.

Sandıkçı açıklamada şunları belirtti:

PTT gibi köklü tarihi olan bir kurumda yöneticilerin Anayasayı, kanunu, ahlakı hiçe sayan bu uygulamasına sessiz kalmayacağımızı, bu suçu işleyenlerin önce işçilere ve sonra yargıya elbette hesap vereceğini buradan bir kez daha söylüyoruz. Sendikamız genel başkanının, yöneticilerinin, üyelerinin keyfiyetle, sadece sendikal faaliyet yürüttükleri için işlerinden edilmesi diğer yöneticilerimizin de zorunlu ücretsiz izine çıkarılması bardağı taşıran son damla olmuştur.

 

PTT-Sen Türkiye genelindeki 15 bin PTT taşeron işçisinin 6 bininin üye olduğu, sarı sendikaların taşeron şirket yöneticileri ve PTT ile el ele vererek giriştikleri zorbalıklara ve tehditlere rağmen PTT içerisindeki en yüksek temsiliyeti olan en basit tabirle PTT taşeron işçisinin sesidir. PTT Taşeron işçileri bu kurumun tüm yükünü sırtında taşıyan ama buna rağmen düşük ücret alan, mobbinge mağruz kalan, koronada, pandemide sağlığı hiçe sayılan PTT’nin üvey evlatlarıdır.

 

PTT Taşeron işçileri, PTT tarafından mükafatlandırılması gerekirken taşeron işçiye reva görülen işten çıkarmalar, ücretsiz izinler, baskılar, meslek hastalıkları ile günden güne daha da ezilmektedir. Sendikamıza yapılan bu aleni, utanç dolu, kanun tanımaz saldırıların sebebini çok iyi biliyoruz. Sendikamız taşeron işçinin yaşadığı bütün bu sıkıntılara karşı bir gün dahi sessiz kalmamış, PTT işçisine bir kırbaç gibi inmiş olan ve 20 yıldır süren bu taşeron düzenin karşısında dimdik durmuştur ve bugün olduğu gibi durmaya da devam edecektir.

“Örgütlenmenin önündeki baskılara son verilsin”

Sandıkçı taleplerini ise şöyle sıraladı:

PTT’nin sendikamız üzerinde uyguladığı baskılara derhal son verilmeli,

 

Sendikal sebeplerle işten çıkarılan herkesin derhal işe iade edilmeli,

 

Sendikal sebeplerle zorunlu ücretsiz izine çıkarılanların derhal işine dönmesi sağlanmalıdır.

“Her gün 11’de oturma eylemi yapacağız”

Sandıkçı’nın ardından PTT Kargo-Sen Yöneticisi Burhan Tan da bir konuşma yaptı. Tan, kod 29 ile işten çıkarıldıkları için haklarını alamadıklarını, işe iadelerini istediklerini belirterek şunları kaydetti:

29 nolu kodla çıkardılar. Hiçbir hakkımızı alamıyoruz. Aynı alanda tekrar iş bulamıyoruz. Haklarımızı alıncaya, işe iade edilinceye ve sendikal faaliyetler üzerindeki baskı son buluncaya değin her gün burada saat 11.00’da basın açıklaması gerçekleştireceğiz.

PTT’de taşeron işçilerin örgütlenme süreci

Yıllardır güvencesiz, ucuz işgücü olarak çalışan ve angarya başta olmak üzere sayısız sorunla boğuşan taşeron PTT işçilerinin taşımacılık işkolunda çalışanları bağımsız PTT Kargo-Sen’i kurarken, iletişim işkolunda çalışanlar da PTT-Sen’de örgütlenmeye başladı. 2019 yılının Mart ve Nisan aylarında kurulan 2 sendika, PTT işyerlerinde 6 bin işçiyi örgütlemiş görünen sarı sendikalardan farklı olarak özellikle pandemi sürecindeki fiili direnişleriyle gündeme gelmiş ve PTT işyerlerinde çalışan taşeron işçilerin sahici temsiliyetini kazanmıştı.

Bu sendikaların fiili meşru mücadele hattında yürüttükleri faaliyet PTT yönetimini, taşeron firmaları ve sarı sendikaları rahatsız etmeye başlayınca sayısız baskı ve mobbing devreye girmiş, bu baskılara rağmen binlerce işçi kendileriyle aynı sorunları yaşayan taşeron işçilerin öncülük ettiği sendikalarda örgütlenmeyi sürdürmüştür.

Sendikalar bakanlıkça belirlenmiş çoğunluğu sağlayınca Park Konak A.Ş ve Saf ve Avrasya Adi Ortaklığı şirketlerince tamamen usulsüzce itiraz edilmiş, işçilerin sendikalaşma iradeleri uzayan hukuki prosedürlerle kırılmaya çalışılmıştı. Birçok il ve dağıtım merkezlerinde sendikalara üye olan işçiler zorla istifa ettirilmiş temsilciler sudan sebeplerle ya sürgün edilmiş ya da işten çıkartılmıştır.

Sendikaların örgütlü gücü büyüyünce de kıyım devreye girmiş ve PTT Kargo-Sen’in dört, PTT-Sen’in altı yöneticisi işten çıkartılmış kalan yöneticilere de zorla ücretsiz izin dayatılmıştı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar