Raziye Oskay da göz göre göre katledildi

Raziye Oskay da göz göre göre katledildi

Mersin’de sokak ortasında eski nişanlısı Barış Can Uçuk tarafından silahla vurularak katledilen Raziye Oskay’ın da tıpkı Avukat Dilara Yıldız gibi tehdit edildiği, katilinin defalarca öldürmeye kastettiği, evini bastığı ve bu nedenlerle cezaevinde de kalıp, uzaklaştırma kararları aldığı ortaya çıktı

Önceki gün Mersin’de sokak ortasında eski nişanlısı Barış Can Uçuk tarafından öldürülen Raziye Oskay’ın da özünde devlet gözetiminde katledildiği açığa çıktı.

Raziye Oskay’ın yakınları Barış Can Uçuk’un 5 yıldır sistematik olarak devam ettirdiği taciz ve tehditlerini anlattılar. Uçuk defalarca silahla Raziye’nin evine saldırmış, “kasten öldürmeye teşebbüs”, “silahla tehdit”, “konut dokunulmazlığını ihlal” gibi suçlardan ağır ceza mahkemesinde yargılanmış, 1,5 ay kadar da tutuklu kalmış biri. Şu anda da hakkında uzaklaştırma kararı bulunuyor. Raziye Oskay’ı öldürme kararlılığını defalarca kanıtlamış bu katil, tüm belirtilere rağmen elini kolunu sallayarak dolaşıp, son noktada da Raziye’yi katletti.

Raziye’nin ailesini ziyaret ederek olayın tüm detaylarını öğrenen Karaduvar Kadın Dayanışma Komitesi’nin anlatımları, katliamının göz göre göre gerçekleştiğini açıkça ortaya koyuyor.

Açıklamanın bir bölümü şöyle:

Raziye Oskay, uzun yıllardır baskı, taciz ve tehditler altında her gün ölmekten korkan, her gün işe giderken önünü arkasını kontrol eden, yanına yaklaşan her yabancıya şüphe ve korku ile bakan, kısacık ömrünü hep öldürülme korkusu ile geçiren henüz 24 yaşında gencecik bir kadındır. 

Bundan 5 yıl önce 2017 yılında da aynı kişi Raziye’nin evine silahla saldırmış, kasten adam öldürmeye teşebbüs, silahla tehdit, konut dokunulmazlığını ihlal gibi suçlardan ağır ceza mahkemesinde yargılanmış ve 1,5 ay kadar tutuklu kalmıştır. 

Dava sonrası da failin tehdit ve benzer eylemleri sürekli devam etmiş; davalar, şikayetler, uzaklaştırma kararları faili durdurmamış ve geçtiğimiz yıllarda Raziye, can korkusu ile son çare olarak izini kaybettirmeye karar vermiş, her türlü telefon vs gibi şahsi bilgilerini değiştirerek İstanbul iline yerleşmiş ve orada çalışmaya başlamıştır. Ancak fail bir süre sonra Raziye’yi orada da bulmuş ve iş yerine gidip gelmeye başlamıştır. Bu şahıstan kaçamayacağını anlayan Raziye en azından ailesi ile yaşamak üzere Mersin iline dönüş yapmıştır.

‘Uzaklaştırma kararlarını hep ihlal edildi’

Geçen yıl yani 2021 yılı içinde failin artan eylemleri nedeniyle tarafımızca yeniden şikayetçi olunmuş olup cinsel saldırı, şantaj ve tehdit suçlarından halen soruşturması devam eden bir savcılık dosyası daha vardır. Bu dosyada fail adli kontrol şartı ile serbest bırakılmış, serbest kaldıktan sonra uzaklaştırma kararlarını hep ihlal etmiş, her gün Raziye’nin iş yerine gelmiş, her gün tehdit mesajları atmaya devam etmiştir. Bu vahim durum ve delilleri sunmak sureti ile adli kontrol kararlarına itiraz edip Raziye’nin artık can güvenliği olmadığı yönünde dilekçeler vermişsek de ne yazık ki fail tutuklanmamıştır. 

Geldiğimiz noktada ise fail hiçbir zaman durmak bilmemiş ve gencecik bir kadını, Raziye’yi sokak ortasında katletmiştir. Kadına yönelik şiddetin engellenmesi, faillerin en yüksek cezaları alması, gerekli hukuki düzenlemelerin yapılması ve kadınların tüm hukuki kazanımlarına sahip çıkılması noktasında sonuna kadar mücadele edeceğiz.”


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar