‘Regülatör, iletim kanalları paramparça…’

‘Regülatör, iletim kanalları paramparça…’

Batı Karadeniz’deki sel felaketinde resmi rakamlara göre bile 70 kişi hayatını kaybetti. Bu arada yağışların bu ölçekte bir felakete neden olmasının hangi zemin üzerinden yükseldiği de netleşiyor: Yürütmenin durdurulmasına rağmen yapılan HES’ler, dere yatağına kurulan evler, doğanın yapısı dikkate alınmadan yapılan tomruk depoları…

AFAD, Batı Karadeniz’de bir faciaya dönüşen selde ölenlerin sayısının 70’e yükseldiğini açıkladı. Buna göre Kastamonu’da 60, Sinop’ta 9, Bartın’da 1 kişi hayatını kaybetti. Onlarca kayıp başvurusunun yapıldığı bölgede, iktidar için aslolanın selin yarattığı yıkımdan öte Hidroelektrik Santrali’nin (HES) mağdur olması ve bu selde sorumluluğunun bulunmadığının kanıtlanması olduğunu da izleyip gördük.

Bozkurt İlçesi’ne 20 kilometre uzaklıkta bulunan bu HES’in kapaklarının patlaması ve önünde bulunan tomruk deposunu da sürükleyerek akışı tıkamasının şiddetli yağışın bir felakete dönüşmesinin temel nedeni olduğu ilk anda bizzat anonslar ya da daha önce çiftçilere gönderilen mesajlarla açığa çıkmasına rağmen, Kastamonu Valisinden İçişleri Bakanına, DSİ’den havuz medyaya ve şirketin kendisine herkes bunun doğru olmadığını kanıtlamak için adeta çırpındı.

Günler geçtikçe Ezine Çayı üzerinde kurulu Ebru Hidroelektrik Santrali’nin hikayesi de netleşiyor. Bu hikaye aynı zamanda dalavereler, yandaş kayırmalar, devletin tüm birimleriyle yağmacı-talancı politikalara altlık olmasının hikayesi…

Sözkonusu Ebru Regülatörü ve HES, Tesla Enerji bağlı ortağı olan Berke Elektrik Üretim A.Ş. tarafından işletiliyor. Bu şirketler Zülfikarlar Holding bünyesinde faaliyet gösteriyor. Bu HES’in acele kamulaştırma kararına karşı yürütmenin durdurulması kararına rağmen inşa edildiği, ayrıca DSİ’nin derelerin ıslahına izin vererek dere yataklarında yerleşimin önünü açıp bir felakete davetiye çıkardığı, orman müdürlüğünün tomruk deposuna itiraz edildiği halde bunun dikkate alınmadığı gibi pekçok gerçek tanıkları ve belgeleriyle bir bir ortaya dökülmeye devam ediyor.

Bunlar olurken baraj kapakları açıldı mı, yoksa şiddetli yağmur suyuna dayanamayarak kırıldı mı tartışmaları CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı’nın sosyal medyada paylaştığı görüntüler gündeme geldi.

HES’in son durumunu sosyal medya hesabından paylaşan Baltacı, “Yıkılan HES yapıları burada, yalan söyleyen bakanlar orada. İşte görüntüler. Neyi saklıyorsunuz, kimi koruyorsunuz?” dedi.

‘Tahribat onarılmış değil’

HES’i görüntülemek için uzun bir süre yürümek zorunda kaldıklarını ve köy yollarının yapılmadığına dikkat çeken Baltacı, devamında şunları söyledi:

“Kamuoyunun merak ettiği hidroelektrik santralinin bulunduğu bölgeyi görüntülemeyi başardık. Buraya Bozkurt’un Çiçek Yayla köyünden Tezcan Köyü’ne oradan da Kayaardı Mahallesi’nden ormanlık alandan yürüyerek geldik. Henüz köy yollarındaki tahribat onarılmış değil.

‘Regülatörle, iletim kanalları paramparça’

Şu arkamda Bozkurt’un üstüne kurulmuş olan hidroelektrik santralini ve beton iletim kanallarını görüyorsunuz. Aşırı yağış dolayısıyla bu dağlarda küçük küçücük biriken sular buraya doğru akmış ve regülatörle, iletim kanallarını paramparça etmiş. Ayrıca bu bölgede çok yoğun ormancılık faaliyeti yürütülür. Ormanda kesilen tomruklar da sel suyuna kapılarak, önüne regülatörü ve iletim kanalını da alarak Bozkurt’ kadar inmiş.

‘İnsanlarımız bu acı bedeli ödemek zorunda’

Tarım Bakanı felaketin ilk anlarında şöyle bir açıklama yapmıştı. ‘Selin en büyük mağduru hidroelektrik santrali’ demişti. Doğanın akışına bu şekilde müdahale edilirse hem hidroelektrik santralleri hem de şehirlerimiz, insanlarımız bu acı bedeli ödemek zorunda kalır. Bunun görüntüsünü de arkamda görüyorsunuz şu anda.”


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar