Reklama milyonlar harcayıp işçiye 1 TL zam öneren Hepsijet’te kıyım!

Reklama milyonlar harcayıp işçiye 1 TL zam öneren Hepsijet’te kıyım!

1 liralık zamma itiraz ederek Antalya ve Karaman’da kontak kapatan Hepsijet kuryelerinin direnişi, Karaman şubesinde çalışan tüm kuryelerin sözleşmesi feshedilerek bastırılmaya çalışılıyor. İşçiler, reklamlar için milyonlar harcayan Hepsi Burada’ya karşı boykot çağrıları yaptı

Hepsijet’te sözleşmeli taşeron statüsünde çalışan ve işin tüm masraflarıyla birlikte vergilerini de sırtlanan kuryeler, 2022 için paket başına önerilen 1 liralık zamma karşı Antalya ve Karaman’da bugün öğle saatlerinde kontak kapattı. Paket başına 3.75 TL kazanan ve sabit bir ücretleri olmayan kuryeler, enflasyonun alıp başını gittiği bu koşullarda önerilen 1 liralık zammın asgari ücretin bile altında bir rakama tekabül ettiğini belirttiler. Paket başı çalışmanın paket olmazsa aç kalmak anlamına geldiğini; araç masrafları, benzin, bakım, muhasebe masraflarının da kendilerince karşılandığını kaydeden kuryeler, garanti 12 bin 500 lira ücret-KDV’nin ve 50 kilometre mesafenin üzerine de yakıt desteğinin hakları olduğunu ifade ettiler.

Reklamlara milyonlar harcayan Hepsi Burada’nın kargo şirketi Hepsijet kuryelerinin talepleri aslında Trendyol Expres kuryelerinin dün elde ettiği kazanımın ifadesi. Fakat patron(lar) platform işçiliğinde yaygınlaşan birlikte hareket etme, hak mücadelesinin parçası haline gelme yönelimini baskılamak için kolektif bir tutum almış olacak ki, Hepsijet patronu kontak kapatan kuryelere kıyımla gözdağı verme yoluna gitti.

1 liralık zamla adeta dalga geçilen Hepsijet işçileri, patronun bu tutumuna karşı başlattıkları direnişi sürdüreceklerini, kıyımı geri aldıracaklarını belirterek kamuoyuna destek ve dayanışma çağrısında bulundu. Telefonlardan Hepsijet uygulamasının silinmesiyle toplumsal bir boykotun başlatılması çağrısında bulunan kuryeler, yayınladıkları görüntülerde patronların acımasızlığını kar hırslarını, açgözlülüklerini teşhir eden konuşmalar yaptılar.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar