Remziye Tosun’a ‘Kürtçe müzik’ fezlekesi

Remziye Tosun’a ‘Kürtçe müzik’ fezlekesi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed Milletvekili Remziye Tosun hakkında bir fezleke düzenlendi. “Suçu”, katıldığı bir düğünde çalınan Kürtçe müzik!

Tosun, 2019’da Amed’in Hani ilçesinde katıldığı düğünde Kürtçe müzik çalınması nedeniyle ihbar edildi. Hani İlçe Jandarma Komutanlığınca yapılan ihbarla başlatılan inceleme sonucu 26 Kasım 2019’da yaşananlar tutanak altında alındı. Tutanağa göre, müzisyen, örgüt propagandası içerikli şarkılarını HDP Milletvekili Remziye Tosun’un beraberindekilerin ‘baskısıyla’ söylemişti.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Tosun hakkında dokunulmazlığının kaldırılması istemiyle fezleke hazırlayarak Meclis’e gönderdi. Fezlekede Tosun’un beraberindekilerin isteği üzerine çalınan şarkıların örgüt ideolojisi doğrultusunda hazırlandığı, Kürt milliyetçiliğinin ön plana çıkarıldığı, örgüt mensuplarının kahramanlaştırıldığı ve halkın silahlanarak örgüte katılmasının teşvik edildiği ileri sürüldü. Fezlekede, Tosun’un örgüt propagandası yaptığı, bu nedenle dokunulmazlığının kaldırılması istendi.

Hakkında hazırlanan fezleke konusunda Tosun şunları söyledi:

Aslında bizim şahsımızda Kürt halkını korkutmak ve sindirmek istiyorlar. Bugüne kadar bize onlarca fezleke hazırlandı. Eş başkanımızın yanında durduğumuzdan tutun da halay çekmemize kadar… Yaptığımız her faaliyet suç unsuru olarak gösterilmek isteniyor. Bununla halkı baskı altında tutmayı amaçlıyorlar. Keza şu an Kobanê ve kapatma davasıyla bu net görülebilir. Söz konusu HDP olunca her şey yasak fakat kendilerine her şey serbest. Halkımız da tüm bu yapılmak istenenin farkında. Biz de bu hukuksuzluklara hiçbir zaman boyun eğmedik, eğmeyiz.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar