Riflis Makina direnişi patrona geri adım attırdı

Riflis Makina direnişi patrona geri adım attırdı

Birleşik Metal’in hızla örgütlenerek yetki aldığı Kartal’daki Riflis Makina’da bu sürece öncülük yaptıkları için işten atılan sekiz işçiden dördü kayıpları telafi edilerek 17 Ocak’ta işe başlayacak, diğer dört işçi içinse arabulucu devreye girecek. Bu gelişme üzerine fabrika önündeki direniş sonlandırıldı.

Birleşik Metal-İş’in örgütlenerek yetki aldığı Kartal’daki Riflis Makina patronu yetkiye itiraz etmenin yanı sıra sekiz işçinin de çıkışını vermişti. Bu saldırıya karşı içerde işçiler üretimi durdurmuş, işten atılan işçilerse fabrika önünde direnişe başlamıştı. Daha sonra üretim devam ederken, fabrika önünde 3 Ocak’ta başlayan direniş de sürdürülmüştü. Sendikanın işçilerin tamamına yakınını hızla örgütlediği fabrikada direniş kısmi bir kazanımla sonuçlandı.

Birkaç gün önce başlayan görüşmeler sonucu dört işçinin işe iadesi kabul edilirken, dört işçi için de arabulucu süreci başladı. İşe iade edilen işçiler, geriye dönük hakları saklı ve direnişte oldukları günlerin ücretlerini de alarak 17 Ocak Pazartesi günü işbaşı yapacak.

Bu gelişme üzerine direnişçi işçiler kapı önündeki eylemlerini sonlandırdıklarını açıkladı. İşten atılan dört işçi için önümüzdeki günlerde arabulucu görüşmesi yapılacağı duyuruldu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar