Riskli alanlar, hassas alanlar, acele kamulaştırma kararları!

Riskli alanlar, hassas alanlar, acele kamulaştırma kararları!

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlanan genelgeyle Çorum, Mersin ve Kayseri’de bazı bölgeler ‘riskli alan’ statüsüne alınırken, Türkiye’nin pek çok ilinden kimi bölgeler de acele kamulaştırma kapsamına konuldu. Bu arada kimi bölgeler de “hassas ve mutlaka korunması gerekir” şeklinde tanımlanarak çevre duyarlılığı da kasıldı!

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlanan genelgeyle Çorum, Mersin ve Kayseri’de bazı bölgeler ‘riskli alan’ statüsüne alındı. Bu alanlar dışında Türkiye’nin pek çok ilinde yeşili ve konumuyla dikkat çeken bölgeler de TOKİ inşaatları, santral yapımı, sanayi sitesi ya da Millet Bahçesi gibi projeler kapsamında “acele kamulaştırma” kapsamına alındı. Birçok bölgeyi kapsayan bu kararların çeşnisiyse bazı bölgelerin mutlaka korunması gereken “hassas alanlar” ilan edilmesi oldu.

Çorum Merkez, Kayseri Melikgazi ve Mersin Akdeniz’de ‘zemin yapısı ya da üzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıyan alan‘ yani ‘riskli alan’ olarak tanımlandığı o bölgeler şöyle:

-Çorum’da Merkez ilçesi Kale mahallesi içindeki 94 bin 286 metrekarelik bir alan.

-Mersin’de Akdeniz ilçesi Barış mahallesi içindeki 37 bin 500 metrekarelik bir alan.

-Kayseri’de Melikgazi ilçesi Cumhuriyet mahallesi içindeki 22 bin 207 metrekarelik bir alan.

Acele kamulaştırma kararları

Sanayi sitesi, santral, millet bahçesi, TOKİ konutları gibi projeler kapsamında “acele kamulaştırma” kararlarıyla el konulan alanlar ise şöyle:

-Mersin’in Mezitli ilçesi Davultepe Mahallesi’nde bulunan bazı taşınmazlar “Mezitli Küçük Sanayi Sitesi Projesi’nin hayata geçirilmesi” için Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından kamulaştırılacak.
-Trabzon’un Ortahisar ilçesi İnönü Mahallesinde bulunan bazı taşınmazlar “Millet Bahçesi Projesi alanına dahil edilmek üzere” Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından acele kamulaştırılacak.
-İstanbul’un Silivri ilçesinde Ömerli Rüzgar Enerji Santrali’nin yapımı amacıyla bazı taşınmazlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılacak.

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesi Altınova Mahallesi sınırları içerisinde bulunan bazı alanlar ise kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilan edildi.

Korunacak hassas alanlar da unutulmadı!

Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararlarına göre, İstanbul, Isparta, Mersin ve Manisa’da bulunan bazı bölgeler de “kesin korunacak hassas alan” ilan edilerek çevre duyarlılığı kasılmış oldu. O alanlar da şunlar:
-İstanbul’un Beykoz’da bulunan Beykoz (İstanbul Kuzey Kesimi Karadeniz Kuşağı) Çavuşbaşı ve Görele Mahalleleri Etabı Doğal Sit Alanı.
-Isparta’nın Eğirdir, Gelendost, Senirkent ve Yalvaç ilçeleri sınırları içerisinde bulunan Eğirdir Gölü Doğal Sit Alanı.
-Isparta Gölcük Krater Gölü Doğal Sit Alanı.
-Manisa’nın Kula’daki 7. Grup Doğal Sit Alanı.
-Mersin’in Erdemli ilçesinde bulunan Alata Sahili Doğal Sit Alanı.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar