Sağlık Bakanlığı TİS’İ yok saydı

Sağlık Bakanlığı TİS’İ yok saydı

Sağlık Bakanı İslamoğlu’nun 81 ile gönderdiği genelge ile, toplu sözleşmede yer almasına rağmen gece vardiyasında çalışanların yüzde 35 zam hakkı yok sayıldı.

Pandeminin başından beri sağlık emekçileri için “Hakkınızı ödeyemeyiz” diyerek normalleştirmeye çalıştıkları hak gasplarını “Alkışlıyoruz” teraneleriyle üstüne örtmeye çalışmışlardı. Sağlık emekçileri ise “Alkışlama hakkımızı ver” kampanyasını başlatarak tepkilerini ortaya koymuşlardı. Yıllık izinleri, emeklilik hakları, özlük hakları gibi bir çok hakları tırpanlanan sağlık emekçileri sağlık çalışanları için ayrım yapılamayacağını da her her zaman vurguladı.

Son olarak aile hekimleri üzerinde yaptıkları baskılar üzerine aile hekimleri ve sağlık ocaklarında çalışanlar tepkilerini iş bırakma eylemleri yaparak göstermişlerdi. Ardından, iş bırakma eylemlerine katılanlara soruşturma ve cezalar geldi.

Hak gasplarında sınır tanımayan Sağlık Bakanlığı yine bir hak gaspına Sağlık Bakanı imzasıyla devam ediyor. Birgün’den Nisa Küçük’ün haberine göre, Sağlık Bakanı İslamoğlu’nun 81 ile gönderdiği genelge ile, toplu sözleşmede yer almasına rağmen gece vardiyasında çalışanların yüzde 35 zam hakkı yok sayıldı.

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet İslamoğlu imzalı yazıda, Öz Sağlık ve Sosyal Hizmetler İşçileri Sendikası ile yaptığı toplu iş sözleşmesinde, “Akşam saat 20:00’den sabah saat 06:00’ya kadar geçen süre gece dönemidir. Bu saatler arasında çalışılan süre kadar gece zammı ödenir. Gece döneminde çalışan işçilerin, çalıştıkları sürelere ait ücretleri yüzde 35 zamlı olarak ödenir” deniyordu, işte bu madde yok sayıldı.

İslamoğlu imzalı yazıda ise “Gece vardiyasına yüzde 35 zam” hakkının yalnızca haftalık 45 saatlik mesai süresini aşan işçiler için uygulanması öngörülüyor.

4857 Sayılı İş Kanunu gereği haftada 45 saatten fazla çalışması mümkün olmayan işçiler ise gece vardiyalarının maaşlarına, toplu iş sözleşmesi gereği zamlı yansıtılmasını istiyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar