Sarı Kahkaha

Sarı Kahkaha

Az sözle çok şey ifade edebilmek, bunu da okuru yormadan, okurun da anlam dünyasında kolaylıkla karşılık bulacağı şekilde yapmayı becermek bugün hasretini çektiğimiz meziyetlerden biri.

Murat Özyaşar

Murat Özyaşar’ın, 2015 yılının başında çıkan ve on öyküden oluşan “Sarı Kahkaha” adlı kitabı okurda derin bir etki bırakıyor. Tesiri yüksek, uzun müddet hafızada kalacak boyutta. Yaşadığı şehrin kangren olmuş acılarını, parmak gibi kestiği öykü sonlarıyla ulaştırıyor okuna ve onu derinden sarsıyor:

Cümlelerin anlamları yoktur, anlamların cümleleri var. Her anlamın bir cümlesi olmadığı için de hikâyeler var…

Sarı Kahkaha 5 dilde yayımlanmış: Fransızca, Kürtçe, Türkçe, Çekçe ve Farsça… “Ayna Çarpması” öykü kitabı ile Yunus Nadi ve Haldun Taner Öykü Ödülü sahibi yazar Murat Özyaşar, Sarı Kahkaha ile Uluslararası Balkanika Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü.

Toplumsal ve siyasi bazı konuları, insanı unutmadan ele almış Özyaşar. Genel olarak dilini akıcı buldum, masalsı ve şiirsel anlatımını sevdim. Murat Özyaşar’ın hikayeciliği beni gerçekten heyecanlandırdı. Siyasal ya da etnik propaganda yapmadan söylüyor derdini yazar. Edebiyata, öykücülüğe oldukça umut veren bir kan. Mutlaka okunmalı, diye düşünüyorum.

Sarı Kahkaya’ya bir bütün olarak bakıldığında, Murat Özyaşar’ın anlamca yoğun ancak ifadece olabildiğince sade bir dili tercih ettiği görülüyor. Az sözle çok şey ifade edebilmek, bunu da okuru yormadan, okurun da anlam dünyasında kolaylıkla karşılık bulacağı şekilde yapmayı becermek bugün hasretini çektiğimiz meziyetlerden biri. Öykülerin arasına serpiştirilmiş alıntılar ve göndermeler, Özyaşar’ın şiirden de beslendiği yönünde bir izlenim veriyor.

“Ayna Çarpması”nda “Henüz söz vardı, hepsi bir imaydı” diyen Özyaşar, “Sarı Kahkaha”da, sözdeki imayı kaldırıp sözün içindeki hikâyeyi anlama sürüklüyor. Anlatılamayan, ancak yazılabilen bu hikâyeler, okurdan anlamak için yoğun bir çaba değil, hissiyat bekliyor… Sarı Kahkaha, beklemeyi bilmiş öykülerle okuruyla buluşmayı, okuruna ulaşmayı arzuluyor. “Herkes ölüsünün ardından kahkaha atar, işte bu krizin, işte bu kahkahanın adıymış sarı kahkaha.”

Okuyacak olanları ağır bir dram bekliyor, keyifli okumalar diyemeyeğim bu kitaba… Aynı zamanda yazara teşekkürü borç bilirim.

“Okumak özgürleştirir” şiarı ile dostlukla kalın…

Gürbüz Deniz


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar