Sendikanın ihanetini, patronların düşmanlığını teşhir eden Uğur Tekstil işçileri: Direnişe devam

Sendikanın ihanetini, patronların düşmanlığını teşhir eden Uğur Tekstil işçileri: Direnişe devam

DİSK Tekstil’e üye oldukları için işten atılan Uğur Tekstil işçileri hem sendika merkezinin devam eden ihanetlerini hem de patronların saldırganlıklarını teşhir ederek, ara verdikleri direnişe 17 Ocak Pazartesi günü yeniden başlayacaklarını duyurdular

DİSK Tekstil üyesi oldukları için topluca işten atılan doksan yedi Uğur Tekstil işçisi, kıyımın üzerinden 2 ay geçtiğini, bu süreçte üretim yapılan Zara markasının gelip denetim yapmasını bekledikleri ve bu nedenle eylemlerine ara verdiklerini, fakat Zara’nın belirttiği denetimi bir türlü gerçekleştirmediğini belirterek Pazartesinden itibaren eylemlere yeniden başlayacaklarını duyurdular.

Pazartesi eylemlere başlayacaklar

Urfa’da kurulu bulunan Uğur Tekstil’de DİSK Tekstil’e üye oldukları için işten atılan doksan yedi işçi, sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklamada hem patronun hem de DİSK Tekstil Genel merkezinin tutumunu teşhir etti. İşten atılmalarının üzerinden iki ay geçtiğini hatırlatan işçiler, bu süreçte fabrikanın üretim yaptığı Zara markasının denetime gelmesini bekledikleri için eylemlerine ara verdiklerini, fakat markanın aradan geçen zamana rağmen belirttiği denetimi yapmadığını vurgulayarak, pazartesinden itibaren eylemlerine yeniden başlayacaklarını duyurdular.  

Patronlar işçileri kara listeye aldırttı

İşçiler, Uğur Tekstil patronları Servan Zenderlioğlu ve Hayri Uğur hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını, haksız yere işten attıkları yetmezmiş gibi isim listesi göndererek diğer fabrikalarda iş bulmalarına da engel olduklarını ifade ederek, “Çalışma ve yaşam hakkımızı da gasp ediyorlar. Bu insanlık suçudur” diye belirtiler.

DİSK Tekstil patronu Kazım Doğan işçilerin üyelik bilgilerini bile göndermiyor!

İşçiler patronla işbirliği yaparak kendilerini yüzüstü bırakan DİSK Tekstil patronu Kazım Doğan’ın ihanetçiliğine yeni sayfalar eklediğini, işe iade için açtıkları davada mahkemenin istediği üyelik bilgilerini bile göndermediğini belirterek, “Bu ihanetin hesabı elbet sorulur. Direne direne kazanacağız” diye vurguladılar.

Kısa bir özet

DİSK Tekstil’in hızla örgütlenerek yetki aldığı Uğur Tekstil’de patron önce tüm işçileri işten atarak fabrikayı kapatacağını söylemişti. Bu kıyıma ve hileye karşı işçiler direnmiş ve patron sendikayla masaya oturacağını söyleyerek, çıkışını verdiği işçileri geri almıştı. Oturacağını söylediği sözleşme masasına oturmadığı gibi, DİSK Tekstil merkeziyle el birliği yapıp sözleşmeyi işçilerden kaçırmaya kalkıştı. İşçiler buna itiraz edince kıyım devreye girdi. Aynı anda DİSK Tekstil’i fabrikada örgütleyen Antep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen de sendika merkezi tarafından “anlayışlarımız uyuşmuyor” denilerek işten çıkarıldı. Buna karşı direnişe başlayan işçilerin karşısına her zamanki gibi asker-polis çıkarılmıştı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar