Şengal’e dokunma’ eylemleri

Şengal’e dokunma’ eylemleri

KDP ile Irak Hükümeti arasında Şengal toprakları üzerine varılan anlaşmayı protesto etmek için bugün Avrupa’nın birçok kentinde olduğu gibi Almanya’nın Köln şehrinde de eylem düzenlendi.

YAŞANACAK DÜNYA

9 Ekim 2020’de ABD ve Türk devletinin desteğiyle KDP ile Irak Hükümeti arasında Şengal toprakları üzerine varılan anlaşma sonrası halklar sokaklara döküldü.

2014 yılındaki DAİŞ işgali döneminde Êzidîleri yüzüstü bırakıp kaçan KDP ve Irak Hükümeti bugün Şengal üzerine pazarlığın içindeler. O dönemde HPG’nin de aralarında bulunduğu güçler tarafından özgürleştirilen Şengal’e halklar sahip çıkıyor. Şengal üzerinde oynanan oyunu protesto etmek için bugün Avrupa’nın birçok kentinde olduğu gibi Almanya’nın Köln şehrinde de eylem düzenlendi.

Eylem, Köln Demokratik Toplum Merkezi’nin çağrısıyla “Şengal’e Dokunma!” sloganıyla saat 14.00’te Bahnhofvorplatz başladı.

Almanca konuşmada, “Şengal’i ne KDP ne Irak Hükümeti korur. Onlar nasıl 6 yıl önce DAİŞ’e bırakıp kaçtılarsa bugün de onlar bizi koruyamaz. KDP eliyle Türklere Şengal peşkeş çekiliyor. Bu oyunların hiçbirine müsade etmeyeceğiz,” denildi. Almanca, “Şengal halkı yalnız değildir!” sloganlarıyla eylem sonlandı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar