‘Serhildan jiyane’ye ritim tutanlara soruşturma!

‘Serhildan jiyane’ye ritim tutanlara soruşturma!

14 Ağustos’ta Batman Newroz Alanı’nda düzenlenen mitingte sahneden çalınan Şivan Perwer’e ait “Serhildan jiyane” şarkısı eşliğinde halay çeken, ritim tutan ve eşlik eden 13 kişi hakkında soruşturma açıldı!

HDP’nin 14 Ağustos’ta Batman’ın Newroz Alanı’nda “Özgürlük Zamanı” şiarıyla düzenlediği mitinge tahammülsüzlük sahneden çalınan Serhildan jiyane” şarkısı eşliğinde halay çeken 13 kişi hakkında soruşturma açılması oldu.

Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından mitingle ilgili başlatılan soruşturma doğrultusunda aralarında HDP Batman İl Eşbaşkanları Fatma Ablay ve Ömer Kulpu’nun da bulunduğu 13 isim ifadeleri alınmak üzere İl Emniyet Müdürlüğü’ne çağrıldı. Emniyete gidenlere “Şivan Perwer’e ait ‘Serhildan jiyane’ (Yaşamak Başkaldırmaktır) isimli ve içerisinde örgütsel çok sayıda ifadeye yer veren şarkıya eşlik ederek, halay çektiğiniz tespit edilmiş, konuyla ilgili olarak ifadeniz alınmak üzere TEM Şube Müdürlüğü’ne çağrıldınız” denilerek, “örgüt propagandası” iddiasıyla ifadeleri alındı.

‘Trajikomik bir soruşturma’

Konuya ilişkin Mezopotamya Ajansı’ndan Fethi Balaman’a konuşan HDP İl Eşbaşkanı Ömer Kulpu, haklarında bu gerekçe ile soruşturma başlatılmasını “trajikomik” olarak değerlendirdi.

Mitingin gerçekleştirildiği gün sanatçıların enstrümanlarına polis tarafından el konulduğunu dile getiren Kulpu, buna rağmen sanatçıların sahneye çıkarak şarkılarını kitle ile birlikte seslendirdiğini ifade etti. Bu şarkılardan birinin de Şivan Perwer’in şarkısı olduğunu belirten Kulpu, “Enstrümanlara izin vermeyip, sanata olan tahammülsüzlüğü gösterenler, bu sefer de söylenen şarkılara eşlik eden, halay çeken ve ritim tutanlara soruşturma başlattı” dedi.

Dün Şivan Perwer’i sahnelere çıkarıp, el ele tutuşanların bugün şarkısını suç sayıp soruşturma başlattığını” söyleyen Kulpu, bu duruma “Kürtlerin diline, halayına, ritim ve alkışlarına tahammülleri yok. Yani bize açılan soruşturma trajikomik bir durum. Bu yüzyılda bize düşen bu oldu maalesef. Tüm engellemelere rağmen halkımız ile bir araya gelmemizin kinidir bu davalar. Bu davalar her zaman olduğu gibi bize geri adım attıramayacak” sözleriyle tepki gösterdi.  

HDP İl Eşbaşkanı Fatma Ablay ise, 14 Ağustos’taki büyük mitingde halkla bir araya geldiklerini, fakat HDP’nin tüm çalışmaları gibi bu mitingin de illegalize edilmeye çalışıldığını ifade etti.

‘Dünyanın neresinde ritim tutmak, halay çekmek suç?’

Başvurulan engellemelere rağmen sanatçıların seslendirdiği şarkıya binlerce kişinin eşlik ettiğini kaydeden Ablay, “Halay çeken, ritim tutan binlerce kişi o gün meydandaydı. Sanatçılar her şeye rağmen sanatını icra etti. Ancak gelinen aşamada trajikomik bir durum ile karşı karşıya kaldık. Yani dünyanın neresinde şarkı söylemek, ritim tutmak, halay çekmek suç sayılıyor? Aslında açılan bu soruşturma nasıl bir hukuk ile karşı karşıya kaldığımızın göstergesidir. ‘Yaşamak direnmektir’ diyoruz. Tekrardan bunu diyoruz. Yaşamın her alanında direnmenin gerektiğini biliyor, ona göre adım atıyoruz” dedi. 

‘Kimden talimat aldınız’ sorusu 

Emniyetteki ifade işlemleri sırasında miting için Valilik’ten izin alınmasına rağmen “Miting düzenlemek için kimden talimat aldınız?” sorusuyla karşılaştıklarını da paylaşan Ablay, “Tüm izinler alınmış olmasına rağmen bize bu sorunun sorulması aslında soruşturmanın nasıl başlatıldığını bir göstergesidir. Talimat ile yapılan bir soruşturma bu. Biz tekrardan belirtiyoruz. Yaşamın her alanından direnmek, yaşamaktır. Direniş göstermeyen bir halk istiyorlarsa bunu hiçbir zaman göremeyecekler” diye konuştu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar