SF Trade direnişi mahkemede kazandı!

SF Trade direnişi mahkemede kazandı!

Ege Serbest Bölge’de bulunan SF Trade Fabrikası’nda Türk-İş’e bağlı Deriteks Sendikası’na üye oldukları için işten atılan dört öncü kadın işçinin açtıkları davada “hizmet akdinin feshinin geçersizliğine ve davacının işe iadesine” ayrıca “sendikal tazminat ödenmesine” karar verildi

Ege Serbest Bölge’de bulunan ve Volkswagen, Audi, Babybjorn gibi uluslararası otomotiv markalarına tekstil malzemesi üreten SF Trade Fabrikası’nda Türk-İş’e bağlı Deriteks Sendikası’na üye oldukları için işten atılan dört öncü kadın işçinin açtıkları işe iade davasında işçiler lehine karar verildi.

Kötü çalışma koşullarına, hiçbir zaman tam verilmeyen mesai ücretlerine ve düşük maaşlara karşı sendikal hakkını kullanan işçiler, Ekim 2019’da “düşük performans” gerekçesiyle işten çıkarılmış ve serbest bölge önünde direnişe geçmişlerdi. Öncü kadın işçiler fabrika önündeki direnişlerini 174 gün sürdürmüş, pandemi gerekçesiyle direnişlerini sonlandırararak, davalarının takipçisi olmuştu.

Mahkeme dün direnişçi kadınlardan Ayşe Erim’le ilgili olarak “hizmet akdinin feshinin geçersizliğine ve davacının işe iadesine” ayrıca “sendikal tazminat ödenmesine” karar verdi.

Bu dava bundan sonra görülecek diğer SF Trade direnişçisi kadınların davalarına da örnek teşkil edecek nitelikte. 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar