SİBAŞ işçileri işe sendikalı olarak dönmekte kararlı

SİBAŞ işçileri işe sendikalı olarak dönmekte kararlı

Direnişlerinin 197. gününde olan SİBAŞ işçileri işlerine sendikalı olarak dönmekte kararlılar

SİBAŞ işçileri direnişlerinin 197. gününde.

Turşu imal edip, dış piyasaya satan SİBAŞ patronu Suat Zeytinoğlu, 80 işçiyi Tek Gıda-İş Sendikası’na üye oldukları için işten attı. Parça parça atılan işçiler bu saldırıya karşı hem fiili direniş başlattı hem de mahkemeye başvurdu 5 Temmuz’da Söke 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada ilk grubu oluşturan 51 işçi mahkemeyi kazandı. 22 işçinin mahkemesiyse 20 Eylül’de görülecek. Mahkeme işçiler lehine kıdem sürelerine göre artırarak sendikal tazminat ve işe iade kararı verdi.

Patronun bu karara 15 gün içinde itiraz etme hakkı var ve bu süre de cuma (önümüzdeki cuma) günü doluyor. Mahkeme sonrasında herhangi bir olumlu yaklaşımda bulunmayan patron, anlaşılan o ki itiraz hakkını kullanmak için son günün gelmesini bekliyor.

Patronun itiraz edeceğini bekleyen işçiler, kendileri de işe iade başvurusunda bulunacaklarını ve sendikalı olarak işe dönmekte kararlı olduklarını belirttiler.

Direnişleri süresince yöre halkından yeterli desteği göremeyen işçiler, sivil ve siyasi toplum örgütlerinden ayrıca halktan hatta yurtdışından duyarlı bireylerden destek ve dayanışma görüyor.

Çalışma koşullarının çok sağlıksız olduğunu belirten işçiler, bu nedenle sağlık sorunları yaşadıklarını belirttiler. İmalatın hijyen koşulları gözetilmeden, sadece denetimlerde görüntü vermek amacıyla şekli düzenlemeler yapıldığını belirttiler. O denetimlerden sonra eski haline döndüğünü anlattılar.

Direnişlerini dayanışma ile kazanacaklarına inanan isçiler, duyarlı halkı desteğe çağırıyorlar.

Gönüllü işçi muhabiri Nurçehre Elver


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar