Şilan Topal Mithat Topal’ı defalarca şikayet etti, ama…

Şilan Topal Mithat Topal’ı defalarca şikayet etti, ama…

9 aydır boşanmaya çalıştığı ve sistematik şiddet gördüğü Mithat Topal tarafından evinin önünden kaçırılan ve akşam saatlerinde Gaziosmanpaşa’daki bir evde bulunan Şilan Topal’ın hikayesi, bu ülkede kadın cinayetlerinin neden önlenemediğinin de özetidir

İstanbul Şişli’de boşanma aşamasında olduğu Mithat Topal tarafından Şişli’deki evinin önünden kaçırılan 22 yaşındaki Şilan Topal, akşam saatlerinde Gaziosmanpaşa’daki bir evde bulundu. Şilan Topal’ın sağ bulunması herkesi rahatlatırken, bu zorla kaçırma saldırısı kadınların bu ülkede hiçbir can güvenliğinin olmadığını bir kez daha hatırlattı. Şilan Topal’ın Mithat Topal’a karşı yürüttüğü mücadeleye dair bilgiler ortaya çıkınca bu daha da pekişti.

Yanında iki şahısla ticari bir taksiyi evin önüne çekip Şilan Topal’ı zor kullanarak kaçıran Mithat Topal bu cüreti bizzat devletin kendisinden alıyordu. Keza defalarca şikayet edilmesine, hakkında uzaklaştırma kararları çıkarttırılmasına rağmen, “ne yaparsam yapayım bana dokunan yok, dokunsalar bile kaç yazar” mantığıyla hareket ediyordu.

Şimdiye kadar hakkında 30’dan fazla dava açılmış, hiçbirinden herhangi bir ceza almamıştı Mithat Topal. Şilan Topal’ın sayısız başvurusu üzerine en son hakkında ev hapsi ve uzaklaştırma kararı verilmişti ve o ev hapsinin bittiği gün Şilan’ı kaçırmıştı! Şilan Topal’ın ise ne olacağını bildiğinden olsa gerek ev hapsinin bittiği gün fail hakkında uzaklaştırma kararı aldırmıştı.  

Sistematik şiddet gördüğü sayısız şikayetiyle açık olan Şilan Topal bu adamdan 9 aydır boşanmaya çalışıyordu. Öyle ya mahkemeler kadının gördüğü şiddet ve şikayetleri değil, ailenin korunmasını merkeze alıyordu. Tek celsede boşanma kararı verilebilecek bir davanın 9 aydır sürüyor olmasının başka bir açıklaması olabilir mi?!

Çocuğu şantaj unsuru olarak kullanan, kadını süreklileşmiş bir ölüm tehdidi ve fırsatını bulduğu anda şiddetle çökertmeye çalışan Mithat Topal’ın son kaçırma olayının da önceki pratiklerine gösterilen müsamahayla geçiştirilmemesininse hiçbir garantisi yok!

Bu böyle olduğu ve Şilan’ın ailesi mevcut polis kurumuna, yargı sistemine olan tüm güvenini kaybettiği için başvurdukları merci o kurumlar değil, Müge Anlı denilen şovcu ve bir kez daha sosyal medya oldu!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar