Son ormanlar da yok olmadan!..

Son ormanlar da yok olmadan!..

Orman Kanunu’nda yapılan değişiklikler resmi gazete yayınlanarak yürürlüğe girdi. Böylece ormanların talanı hızlandırılmış, bunun önündeki “engeller” ortadan kaldırılmış oldu.

Ormanlarda yapılaşmanın önünü açmak amacıyla Orman Kanunu’nda bazı değişiklikler yapılmıştı. Bu değişiklikler bugün resmi gazetede yayınlandı. Bu değişikliklere göre “kamu yararı” ve “zaruret” varsa, ormanlar yapılaşmaya açılabilecek.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan yönetmeliğe göre, bu “kamu yararı” ve “zaruret”ler arasında, dini eğitim tesisi alanı, ibadethane gibi “zaruretler” (!) yanında, cezaevi, havaalanı, demiryolu, madencilik gibi “kamu yararları” (!) da dikkat çekiyor. Bunların yapımını üstlenecek şirketlere bu ormanları yağmalama izni 49 yıl süreyle verilebilecek.

Yapılan düzenlemede, tepkileri törpülemek amacıyla bir iki cümle de yer almakta. Buna göre ormanlık alanda yapılması gereken yolların ormana zarar vermeden yapılması, çıkan malzemenin ormana atılmaması vs. gibi ibarelerde yer alıyor. Sadece 3. Havaalanı inşaatında yok edilen milyonlarca ağaç ve canlıdan, beton yığınına çevrilen ülkeden, maden arama amacıyla ya da elektrik santralleri, barajlar dikme bahanesiyle yok edilen yaşam alanlarından, yakılan ve yerine oteller dikilen ormanlardan biz bunu zaten biliyoruz. Önümüzde bunu anlamak için sayısız örnek var. İnsana saygısı olmayanın, bir ağaca ya da kuşa saygısı olacağını, bunların üzerine titreyeceğini düşünmek abes olur.

Bu dönemin özelliklerinden birisi de doğanın sınırsızca yağmalanması oldu. Kendi hukuklarını, kurallarını bile tanımayacak kadar gözleri kar hırsıyla dolu olan rejim, insanların boyunlarına geçirdiği dişlerini, doğanın damarlarına da saplamaktan çekinmedi/çekinmiyor.

Rant alanlarına dönen ormanların bir kısmı çıkarılan torba yasalarla kamusal alan olmaktan zaten çıkarılarak özel orman ilan edilmişti. Böylece denetimden çıkarılan bu alanlar sermayenin rahat nefes alacağı alanlar olarak sunulmuştu. Yakılan ormanlar yeniden ağaçlandırılmak yerine otellerin, turistik tesislerin inşa yerlerine dönüştürülmüştü. Zaten çok yönlü bir yağma sürmekte. Rejim sadece önündeki taşları ufak ufak temizlemeye çalışıyor. Bazı şeyleri kılıfına uydurmak, uymuyorsa kılıfı ona uydurmak zaten onların işi. Burada belirleyici olan tek şey var: Biz bu ‘orman kanunları’na daha ne kadar katlanacağız?


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar