Sorumlu sadece müteahhitler mi?

Sorumlu sadece müteahhitler mi?

Kastamonu’daki selin bu ölçekte bir yıkım yaratmasının kolektif bir suç şebekesinin eseri olduğu açıkken, bu gerçeği sözkonusu şebekenin parçası olan ve kar-rant uğruna yapmayacakları şeyin olmadığını bildiğimiz müteahhitlerden birkaç “kurbanla” kapatacaklarını sanıyorlar

İktidar yargısı Batı Karadeniz’deki sel faciasıyla ilgili olarak müteahhitler hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı. Bu soruşturmayla iktidarın tüm mekanizmalarının, politika ve yaklaşımlarının yön verdiği kolektif suç şebekesinin aklanacağını düşünmüş olmalılar. Dere yataklarının daraltılmasına, o yataklara bina dikilmesine olur diyenler, “olmaz” denildiği halde yandaş patronların kurduğu HES’lere yol verenler, dağın taşın delik deşik edilerek maden aranmasına ruhsat satanlar ve tüm bu yağmacı-talancı politikaları bizzat üretenler sözkonusu suç şebekesinin büyük bir zincire tekabül ettiğinin ifadesidir. Kar ve rant uğruna insanlık düşmanı olmayı doğallaştıran müteahhitler bu zincirin bir parçasıyken, içlerinden birkaçı onun suçlarını perdelemekte kullanılan “kurbanlar” olarak kullanılabiliyor.

İşi gücü bırakarak “HES’in patlaması diye bir şey sözkonusu değil” diye nakaratlar sıralayanların, bu suç şebekesinin bizzat kendisi olanların başka bir tutum geliştirmesi de beklenemezdi.

Daha 3-4 yıllık birçok binanın 5-6 saat içinde yerle bir olduğu Kastamonu’nun İnebolu Başsavcılığından İnebolu, Bozkurt, Abana ve Küre ilçelerinde 11 Ağustos’ta yaşanan sel felaketinde yıkılan binalarla ilgili soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Yapılacak teknik inceleme ve bilirkişi raporları doğrultusunda gereğine tevessül edilecek olup yıkılan bir binanın müteahhidi hakkında gözaltı kararı verilmiştir. Ayrıca ölen vatandaşlarımızın kimlik tespit çalışmaları ile ölü muayene ve otopsi işlemleri de devam etmektedir.

Halkın su birikintilerinde, suların üzerinde yüzen tomrukların arasından kendi olanaklarıyla ölülerini çıkarttığı, birçoğunun günlerdir kaybettikleri yakınlarını beklediği, ölüm sayısına ilişkin inandırıcı bir açıklamanın yapılmasından ziyade sayının saklanması ve felaketin “doğal afet” olduğuna inandırılmamız için çaba harcandığı bu koşullarda “kurban” seçilen o müteahhitlerin de hızla aklanacağı deneyimle sabittir.  


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar