Soylu’dan ‘kadın cinayetleri’ açıklaması: Bu yılı sayı olarak geçen yılın üstünde kapatacağız

Soylu’dan ‘kadın cinayetleri’ açıklaması: Bu yılı sayı olarak geçen yılın üstünde kapatacağız

Kadın düşmanı politikaların temsilcilerinden Süleyman Soylu, kadın cinayetlerindeki artışı ‘Batılı ülkelerde de böyle’ diye savundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkez’inde (GAMER) düzenlenen 81 il valisinin video konferans sistemi ile bağlandığı ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon İzleme ve Değerlendirme Toplantısı’na katıldı.

Resmi verilere göre 1 Ocak-15 Kasım 2021 arasında 251 kadın cinayetinin işlendiğini belirten Soylu, “Geçen yılın tamamında bu sayı 268’di. Bu yıl, bu sayının üstünde kalacağımız görülüyor. Testere dişi gibi inişli çıkışlı bir grafik var, batılı ülkeler de böyle.” dedi.

İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesinin mimarı olan iktidarın, kadın düşmanı politikalarının temsilcilerinden Süleyman Soylu, kadın cinayetlerini “Batılı ülkeler de böyle” diye savunuyor. Soylu batıyla, kapitalizmin işleyiş ve ruhuna içerili eril zihniyet yarışına giriyor. 

 Soylu’nun pişkince yaptığı açıklamalarının devamı şöyle:

“Bu yılı sayı olarak geçen yılın üstünde kapatacağımız anlaşılıyor. Fakat bizim için olumlu olan gelişme şu ki, son 5-6 yıldır aşağı doğru kanal şeklinde bir iniş var. Bu yıl da düşüş kanalının içinde kalacağımız görülüyor.

Ancak burada, söz konusu olan istatistik rakamlar değil, insanın canı olduğu için bu meseleye özellikle önümüzdeki bir ayda hızlı şekilde vaziyet almamız lazım. Sahayı biraz daha baskılayarak kamuoyunun dikkatini çekecek programlarla, etkinliklerle özellikle ihbar ve şikayet eğilimini arttırmayı başarmalı ve yeni olayların, yeni cinayetlerin önüne geçmeliyiz.

Kadına karşı şiddeti bir insanlık meselesi olarak görüyoruz ve burada bir can kaybına bile tahammülümüzün olması mümkün değildir.” 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar