Strasbourg’da İstanbul Sözleşmesi eylemi

Strasbourg’da İstanbul Sözleşmesi eylemi

Strasbourg’da, Avrupa Kadın Dayanışması, Kürt Kadın Hareketi, Kadın Gözüyle, Strasbourg Alevi Derneği, Strasbourg Dostluk ve Kültür Evi bir miting düzenledi.

YAŞANACAK DÜNYA

27 Mart 2021’de Avrupa Kadın Dayanışması, Kürt Kadın Hareketi, Kadın Gözüyle, Strasbourg Alevi Derneği, Strasbourg Dostluk ve Kültür Evi bir miting düzenlendi. Eyleme, Yeni Kadın, DİDİF ve Kürtlerin Dostu Komünist Partisi de katıldı.

Saat 13:00’te Strasbourg Gar önünde toplanan onlarca kişi, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını protesto ve Türkiyeli kadın, çocuk ve LGBTİ+’ların yalnız olmadıklarını haykırdı.

Mitingte Avrupa Kadın Dayanışması Komitesi adına yapılan konuşmada, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilen Türkiye’nin kararı teşhir edilirken dayanışmanın zorunluluğuna vurgu yapıldı. Bütün bunların pankart ve dövizlerle de altı çizildi. Son 10 yılda kadın cinayetlerinde adları kamuoyuna mal olmuş;

Özgecan Aslan
Şule Cet
Aleyna Çakır
Aleyna Yurtkölesi
Pınar Gültekin
Melek İpek
Emine Bulut
Feyza Nur
Aylin Zöser Çapan
Bihter Yalçınsoy
Aylin Hoca
Eylem Pesen
Ayşe Paşalı
Meral Sivrikaya
İpek Er
Serpil Fikirli’nin dövizleri taşındı.

“Katil Erdoğan!” “Kahrolsun Faşist Türk Devleti!” “Kadın, Yaşam, Özgürlük!” “Yaşasın Enternasyonal Kadın Dayanışması!” sloganları atıldı.

Eylem süresince Fransızca’ya çevrilen ortak bildiriler dağıtıldı. Miting, ortak çekilen halaylar eşliğinde saat 14:30’da noktalandı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar