‘Suça meyilli’ kategorisi

‘Suça meyilli’ kategorisi

Faşist devlet, tutsaklara boyun eğdirmek için yaptırımlara uyup uymama dışında “suça meyilli” gerekçesini de ekledi. Kocaeli F Tipi Cezaevi’nde tutulan Enes Özalp, infazını tamamlamasına rağmen “suça meyilli” gerekçesiyle tahliye edilmedi.

Kocaeli F Tipi Cezaevi’nde tutulan Enes Özalp, infazını tamamlamasına rağmen “suça meyilli” gerekçesiyle tahliye edilmedi.

Kocaeli F Tipi Cezaevi’nde tutulan Enes Özalp, infazını tamamlamasına rağmen “suça meyilli” gerekçesiyle tahliye edilmedi. Bu saldırganlık kuşkusuz yeni icat edilmedi. 12 Eylül cezaevlerinde -ve sonrasında- sık sık devreye sokulan bu ‘ek cezalandırma’ “iyi halli olup olmama”yla ilişkilendiriliyordu. Neydi peki ‘iyi hal’ denilen sınıflandırma? En özel tanımıyla ‘yaptırımlara biat etme’! Bunlar kimi zaman İstiklal Marşı söyleme, ‘komutanım’ deme, ‘slogan atma/atmama’, “Tek Tip Elbise” giyme/giymeme… şeklinde seyrediyordu. “İnfaz yakma” sopasının gölgesinde dayatılan bu yaptırımlara çoğunlukla boyun eğilmedi ve binlerce tutsağın infazı yakıldı.

Faşist devlet tutsaklara ne olursa olsun boyun eğdirmek için yaptırımlara uyup uymama dışında “suça meyilli” gerekçesini de eklemiş. Daha çok polisin ve savcıların “gizli fezleke”sinde yer alan, hiçbir somut delile dayanmadan ağır cezalara çarptırılmasına neden olan bu pervasızlık belli ki hapishanelerde de hükmünü yürütür olmuş.

MA’nın haberine göre, Kocaeli 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Enes Özalp’ın tahliyesi, İdare Gözlem Kurulu’nun “iyi halli olmadığı” kararı gerekçesiyle engelleniyor. Özalp, DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırılarına karşı 2014 yılında yapılan protesto eylemlerine katıldığı gerekçesiyle o dönem tutuklandı ve 3 ayı aşkın bir süre Batman T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kaldı. Daha sonra serbest bırakılan Özalp’a, hakkında açılan davanın 2018 yılının Mart ayında görülen duruşmasında 4 yıl 2 ay hapis cezası verildi.

Özalp’in, 14 Ağustos’ta tahliye olması gerekiyordu. Ancak İdare Gözlem Kurulu’nun “iyi halli olmadığı” kararı nedeniyle infazı yakıldı ve tahliye edilmedi. Özalp’ın “iyi halli olmadığı”na ise, “suça meyilli” gerekçesi gösterildi.

Keyfi karar

Özalp’ın ablası ve aynı zamanda vasisi olan Tuğba Özalp, kardeşinin tahliyesinin engellenmesine tepki gösterdi. Kardeşinin hakkında verilen hapis cezası sonrası Türkiye’ye döndüğünü ve tutuklandığını aktaran abla Özalp, kardeşinin herhangi bir disiplin cezasının da olmadığını söyledi. Özalp, “Böyle saçma sapan bir gerekçeyle tahliyesini engellediler. Pandemi sürecinde zaten tecritteydiler. Ne aile görüşleri ne sosyal aktiviteleri vardı. Enes’e cezaevinde üniversite kitapları gönderdim. Cezaevinde Mersin Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nü kazandı. Ailesi olarak şaşkınız. Bu karar tamamıyla keyfi alınan bir karardır ve vicdansızlıktır” diye konuştu. 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar