Suriyeli aileye ev sahibinden ırkçı saldırı!

Suriyeli aileye ev sahibinden ırkçı saldırı!

Bayrampaşa’da Suriyeli bir aile ev sahibinin ırkçı saldırısına uğradı: Evi boşaltmaları istenen aile ev bulamadı, sürekli tacize uğradı, son olarak da kira bin 200 liradan 3 bin liraya çıkarıldı. Tek bir çalışanın olduğu aile bunu kabul etmeyince ev sahibi herkes uyurken kapıyı baltayla kırıp, içerde terör estirdi

Mültecileri hedef alan ırkçılık toplumsal hayat ve ilişkiler içinden çeşitli biçimlerle hükmünü konuşturmaya devam ediyor. Bayrampaşa’da geçtiğimiz günlerde beş Suriyeli gencin kaldığı eve, birinin polis giysili olduğu belirtilen ırkçı bir grup saldırmış, 19 yaşındaki Suriyeli işçi Naif Elnaif’i uykusunda bıçaklayarak katletmişti. Bu sefer aynı ırkçı duygularla yine Bayrampaşa’da Suriyeli bir ailenin yaşadığı dairenin sahibi gece herkes uyurken dış kapıyı kırarak içeri girdi ve evde terör estirdi, ardından elektrik ve doğal gazı kesti. Bu teröre maruz kalan aile duygularını “Suriye’de savaşta olduğumuzu hissettik” sözleriyle özetledi.

Basına yansıyan bilgilere göre 2 yıldır bu evde kiracı olarak yaşayan ailenin evi boşaltması istendi. Aile 10 aydır başka bir ev arıyor, fakat bulsa da Suriyeli olması nedeniyle ev sahipleri kabul etmiyor. Bu süre boyunca sürekli tacizlerde bulunarak dayatmayı ısrarla gündeme getiren ev sahibi son olarak bin 200 lira olan kirayı bir anda 3 bin liraya çıkardı. Evde tek bir çalışanın bulunduğu aile, bu zammı kabul etmeyeceğini söyledi. Bunun üzerine Naim A. isimli ev sahibi gece herkes uyurken kapıyı baltayla kırıp içeri girdi, odaların kapısını ve pencereleri de aynı şekilde baltayla parçaladı.

Irkçı saldırganlığın siyasi söylemlerle sürekli kışkırtıldığı, saldırı gerçekleştirenlerin cezasızlık politikasıyla adeta yeni saldırılara teşvik edildiği, mültecileri hedef alan ırkçılığın “Ataman Kardeşliği” gibi isimlerle örgütlenmelere dönüştürüldüğü bu koşullarda benzer saldırıların devam edeceğini öngörmek zor değil. Keza savaştan kaçarak buralara gelen Suriyeliler ya da Taliban zulmünden kaçan Afganlar ve diğer mülteciler üzerinden kışkırtılan bu ırkçılık, işçi sınıfını bölüp parçalayan yeni bir araç olarak tepe tepe kullanılıyor. İşgüçleri ucuzun da ucuzu sömürülen, uluslararası siyaset masalarında şantaj kozu olarak kullanılan, kriz derinleştikçe emekçilerin kendi sınıfsal davalarından uzaklaşmaları için hedefe konulan mültecilerin sınıfın bir parçası olarak örgütlenmeleri her geçen gün daha yakıcı bir ihtiyaca dönüşüyor. Bunu yapamadığımız oranda emekçilerin yozlaştırılmasının, insanlıktan çıkarılmasının malzemesi olarak kullanılmaya devam edecek.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar