Suriyeli işçileri katleden caninin ifadesi çok şey anlatıyor!

Suriyeli işçileri katleden caninin ifadesi çok şey anlatıyor!

İzmir Barosu Göç ve İltica Komisyonu’ndan avukatların savcılık dosyasından ulaştıkları ifade, katliamın tasarlanarak ve ırkçı reflekslerle işlendiğini olduğu kadar; tarihsel toplumsal gericilik birikimini, bu ülkede çeşitli dönemlerde çığırından çıkan devlet terörünün her defasında geride bıraktığı tortuları-cürufu da çarpıcı bir şekilde hatırlatıyor

İzmir Güzeltepe’de 16 Kasım’da Suriyeli üç inşaat işçisini diri diri yakarak katleden caninin ifadeleri, katliamların son derece planlı bir şekilde ve ırkçı reflekslerle gerçekleştirildiğini gösteriyor. İzmir Barosu Göç ve İltica Komisyonu’ndan avukatların savcılık dosyasından ulaştıkları ifade sadece bunu ortaya koymuyor; aynı zamanda mevcut toplumsal gerçekliği olduğu kadar, bu ülkedeki karanlık tarihsel birikimi de bir kez daha ürperterek hatırlatıyor. O karanlık birikimin toplumsal krizin derinleştiği anlarda kendisini hangi biçimlerle kusabileceği konusundaki sayısız olasılığı hatırlatarak…

Bu kişi kendisini; ’90’larda “faili meçhuller”, işkenceler, köy yakmalar gibi biçimlerle pratikleşen devlet terörünün direksiyonunda oturan “karanlık” güçlerden biri olan JİTEM üyesi olarak tanıtıyor. Akli dengesi yerinde ya da değil, sonuçta bu caninin bir şekilde JİTEM tedrisatından geçtiğini ve ırkçı olduğunu anlıyoruz. Onun adını anarak bile, elini kolunu sallayıp aramızda dolaşan sayısız katilin varlığını bir kez daha hatırlatıyor bize. Katliamı kendisine gönderilen görev mesajları üzerine planlayarak gerçekleştirdiğini anlatan katil, “temizlik” mesajından ilk aklına gelenin Suriyelileri öldürmek olduğunu belirterek ırkçı reflekslerini açıkça ortaya koyuyor. “Temizlik” kavramının tarihsel arka planını hatırlatarak ve tarihsel-toplumsal gericilik birikiminin hangi noktalardan kışkırtıldığını bir kez daha gösteriyor.

16 Kasım’da işlenmesine rağmen Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin açıklaması, İzmir İHD ve göç örgütlerinin ısrarı olmasa bilinmeyecek ve dolayısıyla üstü kapatılacak bu ırkçı katliamı gerçekleştiren saldırganın ifadesi insanın kanını donduruyor.

1981 doğumlu katil ifadesinde, 2000’lerde askerlik yaptığı dönemlerde kendisinin bir komutan tarafından çağırdığını ve JİTEM’e davet edildiğini belirtiyor.

Görev geldi Suriyelileri temizledim”

Bir süre JİTEM’in gizli operasyonlarında yer aldığını ifade eden saldırgan, ifadesini şöyle sürdürüyor: “Ama şimdi açıklayamam devlet sırrıdır. Ondan sonra ben İzmir’e memleketime döndüm ve çeşitli işlerde çalıştım. Seferihisar’da bir evim var. Arabanın camında bir gün not buldum. Bu notta ‘göreve başla’ yazıyordu. Bir zaman sonra bir not daha buldum, ‘Göreve devam et’ yazıyordu. Üçüncü notta ‘temizliğe başla’ yazıyordu. Temizliğe başla lafını Türkiye’yi Suriyelilerden temizle olarak anladım. Birlik Beton’a gittim. Eski arkadaşlarıma bana iş ve yer vermelerini istedim. ‘Tamam’ dedi.

İşçileri yaktığı yere geri dönmüş!

İfadesinin devamında bir süre Suriyeli işçilerle odada birlikte kaldığını ve havasız kaldığı bahanesiyle odadan çıktığını anlatan saldırgan, “Hiç konuşmadık onlarla. Çok havasızdı. Çıktım dışarı hava aldım. Sonra hastaneye gittim bana iğne yaptılar. Sonra geri döndüm arabamın bagajında 5 litre su bidonunun içinde benzin vardı. Bidonu bir çuvala koydum. Yakınlarda bir cami var, camiye gittim ceketimi çıkardım beni tanımasınlar diye. Benzin bidonunu çuvala koydum. Bu kişilerin kaldığı odaya geldim. Odanın kapısını altına bez koydum, benzini döküp yaktım. Daha sonra camiye geri gittim, ceketimi aldım, eşyaları çuvala koydum, yoluma devam ettim” sözleriyle katliamı nasıl gerçekleştirdiğini özetliyor.

Yangından sonra olay yerine geri gittiğini de ifadesinde belirten saldırgan, “Sonra tekrar işyerine döndüm. Yangını gördüğüm için geldiğimi söyleyerek oradakilerle konuştum” diyerek soğukkanlılığı aldığı tedrisattan devraldığını da gösteriyor.

İfade sonrası savcılığın saldırganın akıl sağlığının sorgulanması için hastaneden rapor istediği de belirtildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar