Systemair HSK’te sendika düşmanlığının biçimi ücretsiz izin!

Systemair HSK’te sendika düşmanlığının biçimi ücretsiz izin!

BMİS’in örgütlendiği Chen Solar’dan sonra Dilovası’nda bulunan Systemair HSK fabrikasında da sendikal örgütlülüğün altını boşaltmak için işçiler ücretsiz izne çıkarılıyor. BMİS, uygulama geri çekilmezse 19 Ekim’de fabrika önünde direnişe başlanacağını açıkladı

DİSK’e bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası’nın (BMİS) örgütlenerek, çoğunluğu sağlayıp, Çalışma Bakanlığı’ndan yetki aldığı Kocaeli Dilovası’ndaki İsveç sermayeli Systemair HSK Havalandırma Endüstri Sanayi’nde fabrika yönetimi sendikal örgütlülüğü boşa düşürmek için işçileri ücretsiz izne çıkardı. BMİS yaptığı açıklamada, ücretsiz izin uygulamasının durdurulmaması halinde işçilerin 19 Ekim Pazartesi sabahı fabrika önünde direnişe başlayacağını belirtti.

BMİS’in örgütlendiği Chen Solar’da da aynı uygulamaya gidilmişti

Birleşik Metal-İş'te örgütlenen Chen Solar işçileri ücretsiz izin dayatmasını reddediyor!

Birleşik Metal-İş Gebze Şubesi'nin örgütlendiği Chen Solar fabrikasında patron ücretsiz izin dayatması ile işçilere baskı yapıyor. Yetki tespiti gelir gelmez başlayan ücretsiz izinlerin yani mevcut koşullarda fiili işten çıkarmaların sendikalaşmaya karşı olduğu açıktır. Chen Solar işçisi fabrikaya gelen sendika yöneticilerini, firesiz şekilde üretimi durdurarak karşıladı ve baskılara karşı birlik içinde olduklarını gösterdi. Bu birlik ve beraberlik sürdükçe, güçlü olanın işçiler olduğu anlaşılacaktır. Kanuni haklarımızı, sendikamızı, öncü işçi arkadaşlarımızı üretimden ve birliğimizden gelen gücümüzle koruyacağız!

Gepostet von Metal İşçisinin Sesi am Donnerstag, 15. Oktober 2020

BMİS’in örgütlendiği ve yetki tespitinin yapıldığı Chen Solar fabrikasında da patron, ücretsiz izin dayatması ile işçilere baskı yapıyor. Bu dayatmanın mevcut koşullarda fiili işten çıkarma ve dolayısıyla sendikanın altını boşaltma anlamına geldiğiyse ortada.  Chen Solar işçisi uygulamaya karşı 2 gün önce fabrikaya gelen sendika yöneticilerini, firesiz şekilde üretimi durdurarak karşılamış ve baskılara karşı birlik içinde olduklarını göstermişti.

Systemair HSK Havalandırma Endüstri Sanayi fazla mesaiye gidiliyorken ücretsiz izin dayatması!

İşyerindeki iş yoğunluğu dolayısıyla fazla mesaiyle çalışıldığını ve bu koşullarda ücretsiz iznin uygulanamayacağını belirten BMİS, “Sendikalaşmanın cezası günde 39 lira ödenekle ücretsiz izin uygulaması olamaz. Kocaeli Dilovası’nda faaliyet gösteren İsveç sermayeli Systemair HSK Havalandırma Endüstri Sanayi işçileri sendikamızda örgütlendiler. Sendikamız işyerinde yasanın aradığı çoğunluğu sağladı ve çoğunluk, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen yetki tespitiyle belgelendi. İşyerinde kölelik koşullarında işçi çalıştırmaya alışan ve sendikal örgütlülüğe tahammül gösteremeyen işveren, bugün üyelerimize ücretsiz izin uygulamasını dayatmaktadır” açıklamasında bulundu.

İşler durma noktasına gelmemişse ücretsiz izin uygulanamaz!

SYSTEMAİR HSK İŞYERİNDE SENDİKALAŞMAYA KARŞI ÜCRETSİZ İZİN DAYATMASIÜcretsiz izin uygulaması sendikalaşmaya engel olmak için kullanılamaz!Fazla mesaili çalışan işyerinde ücretsiz izin uygulaması olmaz.Sendikalaşmanın cezası günde 39 lira ödenekle ücretsiz izin uygulaması olamaz!Kocaeli Dilovası’nda faaliyet gösteren İsveç sermayeli Systemair Hsk Havalandırma Endüstri Sanayi işçileri sendikamızda örgütlendiler. Sendikamız işyerinde yasanın aradığı çoğunluğu sağladı ve çoğunluk, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen yetki tespitiyle belgelendi.İşyerinde kölelik koşullarında işçi çalıştırmaya alışan ve sendikal örgütlülüğe tahammül gösteremeyen işveren bugün üyelerimize ücretsiz izin uygulamasını dayatmaktadır. Ücretsiz izin, pandemiden olumsuz etkilenip üretimi önemli ölçüde azalmış, işini neredeyse kaybetmiş işyerlerinde işçi çıkışlarını önlemek için hükümet tarafından çıkarılmıştır. İşler durma noktasına gelmemişse ücretsiz izin uygulanamaz. Hatta Systemair'de olduğu gibi üretimin yoğun olarak sürdüğü, fazla mesai yapılan işyerlerinde ücretsiz izin uygulaması kesinlikle yapılamaz. Systemair'de ücretsiz izin dayatması sendikalaşmaya karşı yapılmak isteniyor. Sendikamız üyesi 45 işçi ücretsiz izin dayatması ile karşı karşıya… İşçilerin sendikaya üye olma hakkı sadece Anayasamızda değil, ülkemizin altına imza koyduğu uluslararası sözleşmeler ve ulusal mevzuatımız tarafından da güvence altına alınmıştır. Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi Türk Ceza Kanunu’nda suç olarak tanımlanmış ve cezai yaptırıma bağlanmıştır. Systemair HSK yönetimi bu suçu işlemekten derhal vazgeçmelidir.Systemair Hsk işçileri anayasal haklarını kullanmışlar ve sendikamıza üye olmuşlardır. İşyerinde çalışma barışı isteniyorsa; işçilerin sendikalaşma hakkına saygı duyulmalı ve ücretsiz izin baskısı derhal durdurulmalıdır. Sendikal haklara saygı duyularak, ücretsiz izin durdurulmadığı takdirdePazartesi günü sabah fabrika önünde olacağımızın da bilinmesini istiyoruzTüm demokratik kitle örgütlerini basın ve kamuoyunu da işçilere desteğe bekliyoruzDİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası olarak her zaman olduğu gibi işçilerin haklarını alması için tüm gücümüzle mücadelemizi artırarak sürdüreceğimizin bilinmesini istiyoruz. ADRES: Makine Organize Sanayi Bölgesi, 41455Demirciler Osb/Dilovası/Kocaeli, BİRLEŞİK METAL-İŞGenel Yönetim Kurulu

Gepostet von Selçuk Çifci am Samstag, 17. Oktober 2020

Ücretsiz izin, pandemiden olumsuz etkilenip üretimi önemli ölçüde azalmış, işini neredeyse kaybetmiş işyerlerinde işçi çıkışlarını önlemek için hükümet tarafından çıkarılmıştır” diyen BMİS yönetimi, “İşler durma noktasına gelmemişse ücretsiz izin uygulanamaz. Hatta Systemair’de olduğu gibi üretimin yoğun olarak sürdüğü, fazla mesai yapılan işyerlerinde ücretsiz izin uygulaması kesinlikle yapılamaz. Systemair’de ücretsiz izin dayatması sendikalaşmaya karşı yapılmak isteniyor. İşçilerin sendikaya üye olma hakkı sadece anayasayla değil, ülkemizin altına imza koyduğu uluslararası sözleşmeler ve ulusal mevzuatımız tarafından da güvence altına alınmıştır. Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi Türk Ceza Kanunu’nda suç olarak tanımlanmış ve cezai yaptırıma bağlanmıştır. Systemair HSK yönetimi bu suçu işlemekten derhal vazgeçmelidir. Systemair HSK işçileri anayasal haklarını kullanmışlar ve sendikamıza üye olmuşlardır. İşyerinde çalışma barışı isteniyorsa; işçilerin sendikalaşma hakkına saygı duyulmalı ve ücretsiz izin baskısı derhal durdurulmalıdır” ifadelerini kullandı.

Karardan vazgeçilmezse işçiler direnişe başlayacak

Sendika yönetimi, ücretsiz izin uygulamasının durdurulmaması halinde işçilerin 19 Ekim Pazartesi sabahı fabrika önünde direnişe başlayacağını belirtti.

BMİS yönetimi, tüm demokratik kitle örgütlerini ve kamuoyunu Systemair HSK işçilerine destek vermeye çağırarak “DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası olarak her zaman olduğu gibi işçilerin haklarını alması için tüm gücümüzle mücadelemizi artırarak sürdüreceğimizin bilinmesini istiyoruz” açıklamasında bulundu.

“Suç duyurusunda bulunacağız”

Fabrika önünde işçilere açıklama yapan Birleşik Metal İş Gebze Şubesi Başkanı Selçuk Çiftçi ise, “Yasal hakkınızı kullanmanız karşısında herhangi bir baskı girişiminde bulunan kişilere karşı biz suç duyurusunda bulunacağız. Uluslararası kardeş sendikalarımız da sürece müdahale edecek” dedi.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar