Tarsus Hali’ndeki kadın işçilerin direnişi kısmi kazanımla sonlandı

Tarsus Hali’ndeki kadın işçilerin direnişi kısmi kazanımla sonlandı

Tarsus’ta Sebze Meyve Hali’nde düşük ücret ve çalışma koşullarına karşı iş bırakma kararı alan kadınların ücret talepleri kabul edilirken, çalışma koşullarına dair bir iyileştirmeye gidilmedi. Kadınlar, tüm kesimlere çalışma saatleri başta olmak üzere diğer koşullarının düzeltilmesi için toplumsal baskı oluşturma çağrısında bulundu

Tarsus Sebze Meyve halinde 10-12 saat düşük ücretle çalıştırılan, sigortaları yapılmayan, fazla mesaileri gasbedilen üstelik hal başkanının hakaretlerine maruz kalan 200 kadın işçi dün hem ücretleri hem de çalışma koşullarının düzeltilmesi talebiyle iş bırakmıştı.

MA’nın haberiyle gündeme giren bu eylemin ardından kadınların ücretlerinde iyileştirme yapılırken, diğer haklarında herhangi bir düzeltmeye gidilmedi. Eylemin ardından bugün kadınların tepki gösterdiği ve diğer patronlarla birlikte kölece çalışma koşullarının devam etmesi için çaba harcayan Mersin Tarsus Sebze Meyve Hal Başkanı Çetin Çalkın imzasıyla yapılan açıklamada, “2022’nin yaz sezonunun çalışan bayan personellerin yevmiyeleri 01.01-2022 tarih itibariyle, tüccar arkadaşların almış olduğu kararla yevmiyeler 170 TL olarak onaylanmıştır.” denildi.

Bu açıklamanın ardından direnişe son vereceklerini belirten kadınlar, ücret taleplerinin istedikleri oranda olmadığını ve yine de kabul ettiklerini söyledi. Kadın direnişi ile gelen zaferin kendilerini umutlandırdığını belirten kadınlar, artık tüm haksızlıklara karşı ortak eylem kararı alacaklarını belirtti. 

MA’nın direnişlerini gündeme taşımasına dikkat çekerek teşekkür eden kadınlar, yarından itibaren tekrar işlerinin başına döneceklerini kaydetti.

Çalışma saatlerinin uzunluğu ve fazla mesai olarak yazılmamasına tepki gösteren kadınlar, başta kadın kurumları olmak üzere tüm kesimlerin özellikle bu konuda patronlara baskı yapmasını istedi.

Kadınlar ayrıca mevcut Mersin Tarsus Sebze Meyve Hal Başkanı Çetin Çalkın’ın da emekçilerden yana olmadığını, sürekli olarak işveren tarafı tuttuğunu belirterek, istifasını istedi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar